Eticaret Siteleri için SEO

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

E-Ticaret siteleriniz için bu önemli SEO stratejileri işinize çok yarayacak. Ciro artışı isteyen işletmeler bu denenmiş SEO stratejilerini mutlaka okuyup denemeli!

Çevrimiçi alışveriş endüstrisinin perakende mağazaları kadar güçlü ve işlevsel olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. 2007 ile 2020 arasındaki rakamlara iyice bakarsanız, yaratıcı ve ilham verici çevrimiçi işletmelere olan talep neredeyse iki kat arttı. Ve bu eğilim daha da iyiye gidecek.

2020 yılı e-ticaret hacmi 91 milyar 700 milyon lira oldu. E-ticaret hacmi 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı. Bu, e-ticaretin satışlarının şiddetli bir şekilde sıçradığını göstermektedir!

Türkiye'nin 2020 (ilk 6 aylık) E-Ticaret Verileri

Türkiye’nin 2020 (ilk 6 aylık) E-Ticaret Hacmi Tablosu

E-Ticaret SEO nedir?

Tanım olarak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) web sitenize daha fazla organik kitle çekmenin akıllıca bir yoludur. Bu tür bir trafik, herhangi bir işletmenin büyümesi için gereklidir. Yandex’ten Bing’e ve Google’a kadar pek çok arama motorundan trafik oluşturulabilir.

Önemli olan, çevrimiçi izleyiciler arasında güçlü bir izlenim bırakmak ve bir sonraki içeriğinizi müşterilerinizin dört gözle beklemelerini sağlamaktır. Bir e-ticaret web sitesine sahipseniz, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, kampanyalarınızı müşterilerinizin merakla beklenmesi gerekir. Size sadık müşterileriniz sizi takip etmeyi bırakmayacaklardır.

E-Ticaret SEO söz konusu olduğunda, birincil hedefiniz çevrimiçi aramalarda ilk 10 arama sonucunda görünmek olmalıdır. Aramalarda ilk 10 arama sonrasında olduğunuzda, insanların işletmenizi fark etme şansı azalır. Örneğin, Google aramalarında ilk sayfada olmalısınız. İkinci ve daha ilerleyen sayfalarda görünürlüğünüz devam ettiğinde tüketicileriniz sizi fark etmeyecektir.

Elbette, Google (veya herhangi bir arama motoru) çevrimiçi görüntüleyenlerin keşfetmesi için yüzlerce sayfa sunar. Ancak bunların yüzde 90’ından fazlası ilk arama sonucu sayfasına bağlı! Bu nedenle işletmeler, ilk sayfada izlerini bırakmak için e-Ticaret SEO ile ilgilenirler.

SEO, e-ticaret işletmeleri için neden önemlidir?

Peki, SEO gerçekten e-ticaret işletmeleri için neden önemlidir? Bunu sayılarla çözelim. İşletmenize ait web siteniz, arama sayfalarının ikinci sayfasında ve sonrasında göründüğü an; trafik akışınız yüzde 80 azalacak. Evet, doğru okudunuz! %80 sizi fark etmeyecek!

Daha net olmak gerekirse, çevrimiçi kullanıcıların yüzde 5’inden daha azı arama sonuçlarının ikinci sayfasında arama yapmaya karar veriyor. Çevrimiçi müşterilerin, yüzde 1’inden daha azı arama sonuçlarının ikinci sayfasında bulunan işletmelere değer verir. Bu, ilk sayfada bir yer bulmanın büyük bir fark yarattığı anlamına gelir.

Araştırmalar, ilk sayfada yer alan işletmelerin yüzde 32’lik bir çevrimiçi trafik akışı gördüğünü ortaya koydu. Bu, e-ticaret işletmelerinin sektörde karşılaştığı rekabetin “seviyesini” kanıtlıyor. Online pazarda yer bulmak kolay değil.

Arama motoru optimizasyonunun yardımı olmadan, sanal ortamda başarı olasılığınız azalır. Bu size sevimsiz gelebilir – ancak çevrimiçi pazar bu şekilde çalışır. Bir işletme sahibi olarak sitenizi iyileştirmenin, pazarlama stratejilerinizi optimize etmenin ve hedef kitleleri çekmenin bir yolunu bulmanız gerekir.

E-ticaret siteleri için 10 önemli SEO stratejisi

1. Açık, Anlaşılır Ürün Açıklamaları

Öncelikle, ürünlerinize mükemmel bir tanım vermeniz gerekir. Google gibi güçlü arama motorları, web sitenizde yayınladığınız içeriklere güvenir. Arama motorları, içeriği anahtar kelimelerle karşılaştırmak için algoritmalara sahiptir. Bu, web siteniz minimum açıklama içeriyorsa ve başka hiçbir şey içermiyorsa, arama motorları sizi görmezden gelecektir demektir! Bu nedenle açık, anlaşılır ve ürünü en iyi açıklayan açıklamalar oluşturmanız gerekir.

İçeriğinizin kalitesine odaklanın! Kalite olduğunda, Google gibi arama motorları size bir sihir yapabilir 😊. Daha kesin olmak gerekirse, web siteniz en iyi arama sonuçlarında mutlaka bir yer bulacaktır. Daha kaliteli içerik yazmayı seçtiğinizde, Google sitenizi sıralamayı daha kolay bulacaktır.

E-ticaret mağazalarının açıklamalara ihtiyaç duymasının bir başka nedeni de müşteriyi meşgul etmektir. Müşteriler kaliteli hazırlanan ürün açıklamalarına mutlaka vakit ayırıp ürün hakkında bilgi edineceklerdir.

2. Mobil dostu web siteleri

Mobil cihazlar, günlük internet kullanıcılarının yaşam tarzını kesinlikle yakaladı. Şimdi, çevrimiçi kullanıcılar web sitelerinin yakınlaştırmasını ve hatta sıkıştırmasını bekliyor. Bu, sitenizin son derece duyarlı olması gerektiği anlamına gelir.

3. Site Hızını Artırın ve Yüklenme Süresini Azaltın

Yavaş web siteleri, çevrimiçi pazardaki gerçek engellerdir. E-ticaret siteniz yavaşsa, müşterilerinizi rakip firmalara yönlendiriyorsunuz demektir! Bunun nedeni, çevrimiçi kullanıcıların çoğunluğunun web sitelerinin 2 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini istemesidir. Web siteniz 4 saniyeden uzun sürerse, neredeyse yüzde 40’ı rakip sitelere gideceklerdir. Bu kulağa hoş gelmiyor mu? Çevrimiçi pazar maalesef bu şekilde gelişiyor. Site hızı, dönüşüm oranlarını arttırdığı bir gerçektir.

Anketler, müşterilerin %75’inin düşük performans gösteren sitelerden satın almayı terk ettiğini gösteriyor.

Web sitenizin hızındaki her 1 saniyelik iyileşme, dönüşümlerinizi %2 arttırmaktadır.

4. Müşteri İncelemelerini SERP’te (aramalarda) Gösterin

Müşteri incelemeleri (yorumları), e-ticaret mağazanız için harikalar yaratabilir. Bunun temel nedeni, Google gibi arama motorlarının çevrimiçi kullanıcıların işletmenizi neden sevdiğini (veya sevmediğini) merak etmesidir.

Çoğu zaman, çevrimiçi alıcıların bir markayı değerlendirmek için bile çok az zamanı vardır. Gelecek vaat eden, işletmenize faydası olacak bir inceleme istiyorsanız hizmetinizi en iyi şekilde müşterilerinize vermeniz gerekir. Bu size olumlu yorumlar (incelemeler) kazandıracaktır.

5. Müşteri Değerlendirmelerini Önemseyin

Bununla birlikte, müşterileri cezbetmek ve olabildiğince çok sayıda olumlu yorum almak için bolca çaba harcamalısınız.

Bu nedenle, pazarlama stratejinizin müşteri incelemelerini de içermesi gerekir. Müşterilerin düşüncelerini paylaşmak zorunda oldukları bir plan oluşturmanız gerekir. Hareket basit gelebilir, ancak bol miktarda planlama ve analiz gerektiriyor. Zamanlama, incelemeleri nasıl alacağınız konusunda önemli bir rol oynar. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, e-postalar, inceleme açılış sayfaları veya SMS mesajları – zamanlamanın doğru olması gerekir. İnceleme istemeden önce daima bir veya iki gün bekleyin. Her şeyden önce, incelemeleri e-ticaret sitenizde yayınladığınızdan emin olun.

6. İçerikte Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Varyasyonlarını Hedefleyin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek önemlidir, çünkü aylık aramaları ve mağazanızın ziyaretçi sayısını artırabilirler. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler Google’ın ilk 10 sonucu arasında bir yer bulmasa da, daha fazla organik tıklama çekebileceksiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin avantajlarından yararlanmak için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Birçok e-ticaret işletmesi, anahtar kelime araştırmasının geçmişte kaldığına inanıyor. Kapsamlı araştırma yapmadan uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturamazsınız.

7. Sitede Kolay Gezinmeyi Geliştirin

Tanım olarak, site gezintisi bir web sitesinin dahili bağlantılarını temsil eder. Bu bağlantılar, sayfaları birbirine bağlamak için gereklidir. Sitenizde kolay gezinmenin kusursuz olması önemlidir. Bunun başlıca nedeni, çevrimiçi kullanıcıların mağazadan ürün bulmak için buna güvenmesidir. Ek olarak, Google gibi arama motorları yeni sayfaları dizine eklemek ve keşfetmek için site URL’lerini kullanır.

Sitenizde kolay gezinmeyi planladığınızda, çevrimiçi kullanıcılara en yüksek önceliğin verilmesi gerektiğini aklınızda bulundurmanız gerekir. Her zaman onları web sitenizden daha öncelikli tutmaya çalışın.

Başlangıç ​​olarak, içerik hiyerarşilerini geliştirmelisiniz. Bu, e-ticaret mağazasından ürün bulma sürecini genel olarak basitleştirir. Mağaza büyük miktarda bilgi içeriyorsa, daha küçük kategorilere ayırmanız gerekir. Daha sonra, tüm içerik kategorileri birbirine bağlanmalıdır.

8. Dönüşüm oranlarınızın aylık olarak optimizasyonunu yapın

Tanım olarak, dönüşüm oranı, sitenizin harekete geçirici mesajını gerçekleştirmek isteyen izleyicilerin yüzdesini temsil eder. Dönüşüm oranını hesaplamanın formülü oldukça basittir. Burası, toplam ziyaretçi sayısının CTA’yı (harekete geçirici mesaj ya da eylem çağırısı) tamamlamak isteyen sayıya bölündüğü yerdir. Örneğin, ürünü Sepete Ekle’yip siparişi başarı ile tamamlama işlemi bir dönüşümdür.

Metin tabanlı içeriklere ve blog gönderilerine entegre edilebilen CTA’lar (Hemen Satın Al, Hemen Tıkla vs gibi) oluşturmanız gerekir. Bu her zaman sağlıklı ve faydalı bir uygulamadır. Bir ziyaretçinin bir eylem sürecini tamamlama şansını artırır.

9. İlgili Ürünler ve Kategorilerin Dahili Bağlantıları

Dahili bağlantılar önemlidir çünkü arama motorlarının e-ticaret mağazanızdaki doğru sayfaları anlamasına, dizine eklemesine ve hatta bulmasına yardımcı olur. Mağazanız binlerce ürün içeriyorsa, dahili bağlantılardan yararlanmanız gerekir. Dahili bağlantıları sitenize stratejik bir şekilde dahil etmeye çalışın. Unutmayın, iç bağlantı düzgün bir şekilde yapılırsa, sitenize daha fazla ziyaretçi sağlayacaktır.

Açık olmak gerekirse, Bing, Yandex, Google ve Yahoo’daki sıralamanızı yükseltmek için dahili bağlantı gereklidir.

Daha sonra, önemli sayfalara iç bağlantılar yapılmalıdır. Bağlandığınız sayfanın kaliteli bir içeriğe sahip olması gerekir.

10. Video Pazarlamayı Kullanın

Video pazarlama, son iki yılda büyük ilgi gördü. Her web sitesinin video pazarlamasına girmesinin temel nedenlerinden biri işe yaraması ve daha kolay anlaşılmasıdır. Herhangi bir şey için çok az zamanı olan çevrimiçi kullanıcılar, bunu akıllı bir yaklaşım olarak kabul edin.

Video pazarlamaya başlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • Stratejik bir plan yapın
 • Ürünün detay kullanımını daha yakından çekin, mümkün ise seslendirme yaparak ürününüzü tanıtın.
 • Videolarınızın kaliteli olmasına özen gösterin
 • Mümkün olduğunca orijinal açıklama hazırlayın. Açıklamanız dikkat çekici, müşterilerinizle etkileşim oluşturacak şekilde olmasına özen gösterin.
 • Müşterilerinizle güçlü bir ağ oluşturun
 • Youtube ve sosyal medya reklamlarından yararlanın.

** Kısaca özetleyecek olursak aşağıda belirtilen konuları herhangi bir e-ticaret sitesi için test edilebilirsiniz. Çevrimiçi pazarlamanıza çok katkı sağlayacağına eminiz.

 • Web siteniz kolay, anlaşılır ve mobil dostu olsun
 • Web sitenizin açılış hızı 2 saniye ve altında olsun
 • Ürün başlık ve açıklamalarına özen gösterin. Arama motoru karakter kısıtlamalarına riayet edin.
 • Hatta ürün resimleriniz arasına veya açıklamasına ürününüzün video ile tanıtımını ekleyin
 • Her ürünün yorum ve inceleme alanı olmasına dikkat edin. Müşteri yorumlarını ürün alt kısmında yayınlayın.
 • Her ürününüz için ürün açıklama bölümüne kısa bir anket oluşturabilirsiniz.
 • Müşteri yorumlarına / incelemelerine hızlı bir şekilde cevap verin
 • Web sitenizi ayda bir de olsa Screaming Frog, Semrush, Ahrefs gibi araçlarla analiz edin. Varsa hatalarınızı düzeltin.
 • Kampanyalarınızı, yeni ürünlerinizi müşterilerinize bilgilendirmek amaçlı OneSignal – Web Push bildirim uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Sosyal medya paylaşım planınızı yapmalısınız.
 • Kaliteli olmak şartıyla, firmanızla ilgili dizinlere web sitenizi ekleyebilirsiniz.
 • Para verip banclink alımı yapmamanızı öneriyoruz. Backlinkleriniz firmanızın kategorisine uygun olmalı (domain otoritesi DA +50 ve üzeri yerler olmasını öneriyoruz). Her zaman doğal Backlinkler en iyi Backlink kanallarıdır.
 • Google Ads ve sosyal medya reklamlarına aksatmadan devam etmelisiniz.

Sonuç

E-ticaret, son birkaç yılda büyük ölçüde değişti. Pazar hacmi pandemiden dolayı daha da çok büyüdü. Daha da büyüyecek. Yarışta bir adım önde olmak ve cirolarınızı arttırmak istiyorsanız biz buradayız. Hemen bizimle iletişime geçin.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.