instagram takipçi satın almanın zararları

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu içerik ile Instagram’da sıkça yapılan hatalardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin. Sizin için yaygın olarak yapılan 12 hatayı açıklamalarla listeledik. Markanıza zarar vermemek için bu yazıyı mutlaka dikkatlice okuyun!

İnsanlar (İşletmeler) neden Instagram takipçileri satın alıyor?

Her şeyden önce, sosyal medya yöneticilerinin veya işletme sahiplerinin neden bot takipçi satın almak istediklerini inceleyelim.

 • Çok az takipçiniz varsa, başkalarının da sizi takip etmeyeceğini düşünüyorsunuz.
 • Rakiplerin daha büyük bir takipçi tabanı vardır, bu nedenle fark edilmek için takipçi satın almak istersiniz.
 • Rakipleriniz gibi birçok beğeni ve yorumunuz olsun istiyorsunuz.
 • Birçok takipçinin birçok müşteriye eşit olduğunu düşünüyorsunuz.

Ama mesele şu ki, takipçi satın almak bu ihtiyaçlarınızın hiçbirini karşılamayacak. Size ancak organik (gerçek) takipçilerin fayda sağlayacağını kesinlikle unutmayın.

Bu yazıda sosyal platformlarda en yaygın yapılan 12 hatayı ve bu hatalardan nasıl kaçınılması gerektiğini öğreneceksiniz.

Otomatik Beğeni ve Takipçi Satın Almak

Takipçi Satın Almak Büyük Bir Hata! Çünkü markanıza en büyük kötülüğü yapmış olacaksınız. Yapay takipçi psikolojik olarak sizi rahatlatacak ama işletmenize bir fayda sağlamayacaktır.

Instagram kullanımı daha yaygın hale geldikçe, çok fazla marka, çok sayıda takipçiye sahip rakiplerle rekabet etmek için bot beğeni, yorum, takipçi satın almaya yöneldi.

Sorun şu ki, beğeni ve takipçi satın aldığınızda kalite değil nicelik elde edersiniz. Elbette, takipçi sayınız iyi görünebilir ama kitlenizin bir değeri olmayacaktır. Yüksek takipçi sayısı size sadece psikolojik bir rahatlık sağlamaktan öteye geçmeyecektir.

Aynı şey, otomatikleştirilmiş yorumlar için de durum aynıdır. Hayranlarınızla gerçek bir bağınız yoksa, otomatik satın alınan yorumların ne anlamı var?

Başarılı sosyal medya markaları, gerçek insanlarla bağlantı kuran markalardır. Reklamlarınızı benzer kitlelere hedeflemek için organik takipçilerini kullanılırlar.

Neden Instagram Beğenilerini Asla Satın Almamalısınız!

a) Instagram seni cezalandırabilir.

Instagram, 2018’de “gerçek olmayan” beğeni, takipçi ve yorumları kaldırmaya başladı. Daha önce Instagram tarafından bir uyarı aldıysanız, Instagram hesabınızın askıya alınmasına sebep olabilirsiniz. Hatta tamamen hesabınız kapatılabilir de.

Instagram Topluluk kurallarına göre, sahte takipçi satın almak resmi olarak yasaklanmıştır ve sahtekarlık olarak kabul edilir. Hesabınız, hesabınızı kurtarma olasılığı olmadan kalıcı olarak cezalandırabilir. Ya da takipçilerinizin gönderilerinizi görmeyeceği veya onları hashtaglerle bulamayacağı bir durumla karşılaşabilirsiniz

b) Müşterilerinizle aranızda marka bağlılığı oluşmaz

Gerçek takipçilerin aksine, sahte takipçilerden (bot hesaplar) gelen beğeniler asla satın almaya yol açamaz. Satış işlemine dönüşmez.

c) Hesabınızın gerçek performansını analiz edemezsiniz.

Takipçilerinizdeki birçok bot varken gerçek katılımı, erişimi, gerçek takipçi sayısını vb. Tahmin edemezsiniz. Çabalarınızın ve maliyetlerinizin etkili olup olmadığını tespit edemezsiniz.

d) Reklamlarınızda gerçek takipçilerinize ve benzer hedef kitlelerinize ulaşamazsınız.

Instagram reklamlarınızı sadece takipçilerinize veya benzer hedef kitlenize gösterim yapmak istediğinizde bunu başaramayacaksınız.

Instagram gönderileri ortalama yüzde kaç etkileşim sağlar? Bu analiz araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Net sonuçlar değildir. Ancak ortalama değerleri vermektedir.

 • 1000’den az takipçi ortalama yaklaşık %8 etkileşim
 • 1000-10.000 takipçi ortalama %4 etkileşim
 • 10.000-100.000 takipçi ortalama %2,4 etkileşim (Örnek bir hesaplama yapılacak olunursa ortalama 100.000 takipçisi olan bir hesabın 100.000 x %2,4 = 2400 etkileşim (beğeni, yorum vs) sağlaması gerekir)
 • 100.000 takipçi-1 milyon takipçi ortalama %1.8 etkileşim
 • 1 milyondan fazla takipçi ortalama %1,7 etkileşim

Eğer gönderilerinizde bu ortalama değerlerde bir etkileşim olmuyorsa instagram hesabınızda birçok bot kullanıcı var anlamına gelir ☹

Şimdi gerçek bir hesap üzerinde bir örnek verelim. Firma profil bilgileri deşifre edilmemek için ilgili alanlar buğulandırılmıştır.

Bir işletmenin Instagram hesabının görünümü

instagram bot takipçi satın almanın zararları

Sol taraftaki ekran görüntüsünde bu firmanın ortalama 175bin civarında takipçisi olduğu görülmektedir. 175Bin yazan takipçi bölümüne tıklandığında sağ taraftaki ekranda da takipçi listesi görülmektedir. Sağ taraftaki takipçi listesinde görüldüğü üzere bot (gerçek dışı) profil hesapları hemen göze çarpmaktadır. Yani bu firmanın gerçek olmayan yapay instagram takipçisi satın aldığı açıkça görülmektedir.

Şimdi aşağıda yine aynı firmayı analiz etmeye devam edelim. Firmanın bir gönderisini ele alalım.

Instagram'da bot takipçi nasıl belli olur?

Instagram’da bot takipçiyi tespit etmek

Gönderinin beğenme sayısı 920 olarak görülmektedir. 920 beğenme üzerine tıklandığında ortadaki ekranda da görüldüğü gibi beğenen kişilerin listesine ulaşmış olacaksınız. Listeye dikkatli bir şekilde göz gezdirildiğinde bot takipçiler hemen göze çarpmaktadır. Şimdi bot takipçi olan göze çarpan herhangi bir profil üzerine tıklayın ve sağ taraftaki bot takipçinin profil sayfasını inceleyin. Gözünüze ilk ne çarptı? Evet! Gönderi sayısı 0 (sıfır) görünüyor değil mi? Yani büyük bir ihtimalle gerçek kişi olmayan (bot hesap) bir profil hesabı.

 1. Düşük kaliteli resimler kullanmak

Instagram görsel bir ortamdır. Yani bir şey gönderecekseniz, güzel bir görsel ya da en azından ilginç bir gönderi olmalı!

Bir havuz işi yapan bir firmanın aşağıdaki gibi bir gönderisi sizce kaliteli bir içerik mi? Şöyle bir düşün! Marketten yarım bir portakal almak ister misiniz? :)

Yaptığınız bir işin gönderisini yayınlarken ilk önce bir düşünün. Gönderi sizin yaptığınız işi anlatıyor mu? Müşterileriniz bu görselden etkilenir mi? Bundan sonra yapacağınız paylaşımlarınızı merakla bekler mi?

Kötü gönderiye bir örnek

instagram düşük kaliteli görsel, gönderi

 1. Çok fazla veya çok az gönderi yapmak

Instagram’da ya da herhangi bir sosyal medya platformunda doğru sayıda gönderiyi bulmak hassas bir konudur.

Çok az gönderi ile unutulma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Çok fazla gönderi ile de sinir bozucu bir marka olarak görünebilirsiniz.

Peki Instagram’da paylaşım için doğru miktar nedir? Bu konu markanıza ve hayranlarınıza bağlıdır. Mutlaka iyi analiz etmeli ve kendi markanıza uygun gönderi miktarını, saatini ve gününü bulmalısınız.

Bir haber kaynağı için günde birkaç kez gönderi yayınlamak uygun olabilir. Ancak bir mobilya firması için haftada birkaç kez veya günde bir-iki gönderi paylaşımı daha mantıklı olabilir.

Bu nedenle, takipçilerinizi izleyin, Instagram analitiğine dikkat edin. İstatistikleri iyi yorumlayın.

 1. Analitiği görmezden gelmek

Analitikten bahsetmişken: Pazarlamacıların Instagram’da yaptığı bir başka büyük hata da verileri görmezden gelmektir.

Eğilimleri ve büyümeyi tanımlayabilmek için önemli ölçümleri mutlaka izlemelisiniz.

Takipçilerinizi arttırmaya çalışıyorsanız, ancak istatistiklerinizi izlemiyorsanız, başarılarınızı nasıl tekrarlayabilirsiniz?

 1. Çok fazla hashtag kullanmak

Hashtag’ler, Instagram kullanıcılarının içeriğinizi bulması için harika bir yoldur. Ayrıca, içeriğinizin doğrudan spam gibi görünmesi için de harika bir yoldur! 😊

Insatgram 30 hashtag’e kadar kullanım izni verir. Ancak istatistikler ortalama 10’a kadar hashtag kullanımının kabul edilebilir düzeyde olduğunu öne sürüyor. Sizin için en iyi olanı görmek için denemeniz ve gözlemlemeniz gerekir.

 1. Sıkıcı içerik yayınlamak

Kullanıcıların markanızla etkileşimde bulunmasını istiyorsanız, onlara etkileşime girecek bir şey vermeniz gerekir. Sadece gönderi göndermek için bir içerik yayınlamayın. Hedef kitlenizin ilgileneceği gönderiler oluşturun – yani ilgi çekici, bilgilendirici veya eğlenceli bir şey.

Takipçilerinize yorum yapmaları, beğenmeleri ve paylaşmaları için değer verin. Kaliteli içerik sağlamak, yeni insanlara da sizi takip etmeye başlamaları için bir seçenek olacaktır.

 1. Bir stratejik planınızın olmaması

Web sitenize trafik yönlendirmek ister misiniz? Takipçilerinizi büyütmeyi mi düşünüyorsunuz? Instagram mağazanızda daha fazla satış yapmak ister misiniz?

Neyi başarmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız başarıya ulaşmak zordur.

Aklınızda varış noktası olmayan bir yolculuğa çıkmak için arabaya binersiniz, inanılmaz bir macera yaşayabilirsiniz … ama hiç te hoş olmayan sonuçlarda da karşılaşabilirsiniz.

Başlamak için bir hedef seçin ve oraya ulaşmak için stratejik bir plan oluşturun. Bu şekilde, her kararınıza rehberlik edecek ve büyümenizi ölçmenin bir yolu olacak verilere ulaşacaksınız.

 1. Tutarsız görseller

Her gönderiniz ile markanızın genel hikayesine bir sayfa daha ekliyorsunuz demektir. Markanızın Instagram profil sayfasına baktığınızda bu hikaye mantıklı geliyor mu?

Yayınladığınız görseller markanızı temsil etmeli. Görselinizi gören hedef kitleniz bu gönderinin sizin markanıza ait olduğunu hemen anlamalı.

Gönderideki markanızın logosu kapatıldığında hedef kitleniz bu gönderinin sizin firmanıza ait olduğunu anlıyorsa doğru yoldasınız demektir.

 1. Yazım denetimi yapmamak

Yazım hataları internette hayatın bir parçasıdır. Profesyonel yazarlar bile hatalar yapabilir.

Ancak küçük bir yazım veya dilbilgisi hatası gönderinizin özensiz, önemsiz görünmesine neden olabilir. Öyleyse, sosyal gönderi sürecinize hızlı bir şekilde ikinci bir kez mutlaka bir göz atın.

 1. Instagram Hikaye alanını kullanmamak

Instagram hikayelerinden yararlanmıyorsanız, Instagram platformunun bu bölümünü kullanan 500 milyon kullanıcıya ulaşma fırsatını boşa harcıyorsunuz!

Instagram Hikaye alanını kullanarak yayın yapmak istiyorsanız görsel boyutunuz 1080px X 1920px ebatında olmalı.

 1. Takipçilerle etkileşim kurmamak

Sosyal medya sadece bir yayın alanı değildir, ayrıca bir sohbet alanıdır da.

Takipçilerinizle etkileşim kurmuyorsanız, enerjini boşa harcıyorsunuz. Bir kullanıcı her yorum yaptığında veya bir soru sorduğunda, bu, müşterinizle veya müşteri adayınızla ilişki kurma ve olumlu bir deneyim oluşturma fırsatıdır.

Hedef kitlenizle dostluk kurmak için takipçilerinizle etkileşim kurmayı ihmal etmeyin.

 1. Garip bağlantılar paylaşmak

Instagram açıklama alanı veya yorumlarda URL’lere köprü oluşturmaz. Bu nedenle uzun, hantal bir bağlantı yayınlamak gönderinizi dağınık gösterecektir ve sanki ne yaptığınızı bilmiyorsunuz gibi bir imaj verecektir.

10.000 ve üzeri takipçisi olan markalar, Instagram Hikayelerine URL’ler ekleyebilir. Bu takipçi sayısında olmayan markalar genellikle “Link Bio alanı”’nı kullanırlar.

Link Bio ne demek?

Instagramda genellikle linkli bir paylaşım yapmaya çalışanlar, link Instagram’da çalışmadığı için linki de farklı yollardan verir. Bunun için de link verdiklerini işaret etmek için link bio’da ifadesini kullanırlar.

Link Bio için hesabınızda Profili Düzenle bölümüne tıklayın ve URL’nizi girip profilinizin son halini kayıt edin. Aşağıdaki Link Bio alanı gösterilmiştir.

Link Bio alanı

Instagram Link Bio bölümü

Yukarıda bahsedilen Instagram hatalarını yaptınız mı? Yaptıysanız kendinizi suçlu hissediyor musunuz? Bir an önce bu hatalarınızı düzeltmeye başlayın ve markanıza zarar vermeyecek yolu takip edin.

Takipçi satın almayı düşünüyorsanız, takipçiye yapacağınız harcamayı Instagram reklamları için kullanın. Marka bilinirliğinizi artırmak veya erişiminizi artırmak gibi uygun bir reklam kampanyası hedefi seçin. Bu sadece takipçi sayınızı arttırmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda markanızı ve ürünlerinizi hiç duymamış kişilerin önüne çıkacaktır. Marka bilinirliğiniz artacaktır.

Instagram profiliniz, markanız olan hesabınızın ana sayfası gibidir. Yani sokaktan bir eve bakıldığında evinizin balkonu gibidir.

Profiliniz için yaratıcı bir biyografi düşünün, ilgi çekici başlıklar ekleyin, iyi bir profil resmi ve kullanıcı adı seçin ve Instagram hesabınızın büyümesini izleyin.

Nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Bize buradan ulaşın ve markanızı büyütmemize izin verin.

Ayrıca başarılı çalışmalar yapan, işinin ehli Ender Çene’nin web sitesini de ziyaret etmenizi öneririm. İncelemek için hemen tıklayın.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.