SEO Nedir? Nasıl Yapılır? %494 Trafik Artışı

19 Haziran, 2022

Google SEO Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Önemlidir?

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Selam! Buraya nasıl geldin? Arama motoru optimizasyonunun (SEO) ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyor olmalısın. Bu sayfaya gelmek için Google, Yandex, Bing, Yahoo veya başka bir yöntem kullanmış olsanız da, burada olduğunuza sevindik.

Bu sayfaya kesinlikle tesadüfen rastlamadınız!

Kullandığınız arama motoru, bu sayfayı rastgele seçmedi ve sizi buraya, arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını yanıtlamak için göndermedi. Aslında SEO; dizine eklediği 22 milyondan fazla sayfadan sorunuzu en iyi şekilde cevaplayacak çok karmaşık bir algoritma kullandı.

Arama motorları, size sürekli olarak arama sorguları için yüksek kaliteli, alakalı sonuçlar sunarlar ve güveninizi kazanırlar. SEO’nun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin…

Arama motorları, web sitenizi bir bütün olarak değil, sayfaları (!) indeksler. Bu, SEO çalışmanızın sayfa sayfa yapılması gerektiği anlamına gelir.

SEO Nedir?

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” cümlesinin baş harflerini ifade eder. Türkçe olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak için iyileştirme süreci anlamına gelir.

SEO, bir web sitesinin teknik yapılandırmasını, içerik alaka düzeyini ve bağlantı popülerliğini optimize etmek için kullanılan süreçtir, böylece sayfalar kolayca bulunabilir, kullanıcı arama sorguları için daha alakalı ve popüler hale gelebilir ve sonuç olarak arama motorları bu sayfaları daha iyi sıralar.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar iyi olursa potansiyel müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.

Bir web sitesi oluşturduğunuzda, arama motoru botları, içerdiği bilgileri anlamak ve buna göre dizine eklemek için ilgili arama sonuçlarında görünmesi için web sitenizi tarar. İşte bu noktada arama motoru optimizasyonu devreye giriyor. SEO, sitenizi arama motorları için daha iyi hale getirme sürecini ifade eder. Bu, arama motorlarının alaka düzeyini anlaması ve aramada buna göre sıralaması için web sitelerini optimize etmekle ilgilidir.

SEO’nun nasıl çalıştığını anladığınızda, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü (veya sıralamanızı) artırmak için farklı taktikler kullanabilirsiniz.

SEO Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Önemli?

SEO Nedir? Nasıl Çalışır? SEO Neden Önemli?

SEO taktiklerini iki gruba ayırabiliriz;

Sayfa İçi SEO (ON-Page SEO)

Tüm sayfa içi SEO stratejileri web sitenizde gerçekleşir. Web sayfanızın her birinin ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoruna uyumlu içeriklerle donatılmasıdır.

Sayfa içi SEO, sıralamalarınızı iyileştirmek için içerik oluşturmakla ilgilidir. Bu, anahtar kelimeleri sayfalarınıza ve içeriğinize dahil etmek, düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yazmak, diğer faktörlerin yanı sıra meta etiketlerinizin ve başlıklarınızın anahtar kelime açısından zengin ve iyi yazılmış olduğundan emin olmak içindir.

Sayfa dışı SEO (OFF-Page SEO)

Tüm sayfa dışı SEO stratejileri web siteniz dışında gerçekleşir. Yani web sitemiz dışında web sitemiz için yaptığımız çalışmalardır. Örneğin, sosyal medya paylaşımları yapmak, başka sitelerde sitenizden (içeriğinizden) bahsedilmesi vs. gibi.

Sayfa dışı SEO, geri bağlantı kazanmak gibi web sitenizin kendisinde gerçekleşen optimizasyondur. Denklemin bu kısmı, başka sitelerle ilişkiler kurmayı ve insanların paylaşmak istediği içeriği oluşturmayı içerir. Çok fazla uğraşı gerektirse de, SEO başarısının ayrılmaz bir parçasıdır.

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenizi kullanıcılar ve arama motorları için daha kolay ve güvenilir kılmayı amaçlamaktadır.

Arama motorları SEO’yu neden önemsiyor?

Bu teknikleri kullanmanız neden bir arama motorunun umurunda ki? Sonuçta onlara ödeme yapmıyorsunuz? Doğru, onlara ödeme yapmıyorsunuz… ama başkası ödüyor! Yani reklamları kullanarak. Yani bu sorunun cevabı, paralarını reklamlardan kazandıkları için arama motorları SEO’yu önemsiyor.

Bir arama sorgusu girdikten sonra yönlendirildiğiniz sayfaya arama motoru sonuç sayfası (diğer adıyla SERP) denir . SERP size “organik sonuçlar” ve “tıklama başına ödeme reklamları” (veya PPC) olarak adlandırılan şeyleri sunar. Organik sonuçlara para ödenmezken (SEO),  PPC reklamlarına para ödenir.

Organik sonuçlarda yer alması için Google’a veya herhangi bir arama motoruna ödeme yapamazsınız.

Arama motorları size ne kadar iyi sonuçlar verirse, sizin ve başkalarının o arama motorunu tekrar kullanma olasılığı o kadar artar. Arama motorunu ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar çok reklam gösterebilir ve o kadar çok para kazanabilirler.

İnternet gerçekten dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdi. Genellikle aradığımız hemen hemen tüm bilgilerden birkaç tıklamadan daha uzak değiliz. İnsanlar bilgi, hizmet, ürün vb. ararken çevrimiçi olurlar.

“Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığına gerçekten bakmalıyım” diye düşündüğünüz anı hatırlamaya çalışın.

Tam olarak ne yapmanız gerektiğini biliyordunuz: İnternete girdiniz ve “SEO nasıl çalışır” diye arama yaptınız.

Sonra ne yaptın? İlk birkaç sonuçtan birine tıklanmaya başladınız. Beklentilerinizi karşılayan bir site bulamadıysanız, muhtemelen geri düğmesini tıkladınız ve aradığınızı bulana kadar sayfayı aşağıya doğru kaydırdınız. Ve başka web sitelerine tıklamaya başladınız değil mi?

Siteniz SEO’ya uygun şekilde optimize edilmemişse, markanızı internette arayan kişiler arama sayfası sonuçlarında sizin web sitenizi göremeyeceklerdir. Bu, markanızın varlığından başkalarının haberi olmaması anlamına gelmektedir. Peki sizi internet ortamında arayanlar bulamıyorsa web sitenizin o halde ne önemi var? SEO markanızın internet ortamında görünürlüğünü – bilinirliğini artırır.

SEO olmadan internet ortamında liderlik yapamazsınız!

SEO yapmıyorsanız, SEO yapan rakipleriniz için işi gerçekten kolaylaştırıyorsunuz. Muhtemelen, rakibinizin önüne geçmediğiniz için rakip firmalar sizi çok seviyorlardır. :)

SEO Nasıl Çalışır?

Yazıyı buraya kadar dikkatlice okuduysanız, artık arama motorlarını neden önemsemeniz gerektiğini biliyorsunuz, SEO’nun nasıl çalıştığı hakkında artık biraz daha ayrıntılı olarak konuşabiliriz.

Arama motorlarında örümcekler bulunur, otomatik robot türünden. 😊

Bu örümcekler, web siteniz ve sitenizi oluşturan sayfalar hakkında her türlü bilgiyi toplar. Bu, arama yapan kişiye sitenizde ne zaman bir sayfa sunacaklarını kolayca belirlemelerine olanak tanır. Sayfa hızı, başlık etiketleri, sosyal sinyaller, dahili bağlantı, geri bağlantılar vb. gibi şeyleri toplarlar .

Sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini ve dolayısıyla ne kadar iyi sıralandığını belirleyen hem sayfa içi hem de sayfa dışı 200’den fazla sıralama faktörü vardır.

Buna başlık etiketleri, içerik, site hızı, sayfa URL’leri, resim alt etiketleri, dahili bağlantılar ve daha fazlası dahildir. Bu arada, sayfa dışı faktörler neredeyse tamamen diğer sitelerden sitenize verilen bağlantılara dayanmaktadır.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, hiçbir şekilde aşılmaz bir konu değildir! Teknik olarak biraz daha az eğilimliysen, bunu zorlayıcı bulabilirsin, ancak yardım için her zaman bir web strateji uzmanına ulaşabilirsin.

SEO nasıl çalışır: Basit bir örnek

SEO’nun nasıl çalıştığına basit bir örnek ile açıklamaya çalışmak daha yararlı olacaktır. Diyelim ki iki web siteniz var: A web sitesi ve B web sitesi.

A web sitesini tıkladığınızda çok geç açılıyor ve web siteniz mobil uyumlu da değil. Bu da bilgisayarlardaki,  tabletlerdeki veya akıllı telefonlardaki kullanıcıların sitede gezinmek ve siteyi kullanmakta zorlanacağı anlamına gelmektedir. Ancak B web sitesi gayet güzel kodlanmış, kategorileri en iyi şekilde oluşturulmuş, hızlı bir şekilde açılıyor ve mobil cihazlara da duyarlı.

Arama motorları için hangi web sitesinin daha kolay olduğuna karar vermek kolaydır: B web sitesi.

Tabii ki, arama motorlarının nasıl çalıştığı yukarıdaki anlattağımız basit örnekten biraz daha karmaşıktır. Günümüzde arama motorları, arama sonuçları oluşturmak için 200’den fazla farklı faktör kullanıyor; bu, birçok farklı öğenin arama sonuçlarındaki yerleşiminizi etkilediği anlamına geliyor.

SEO işletmeler için neden önemlidir?

– SEO, satışları artırır

Tüm sektörlerdeki şirketler satış yapmak için SEO’dan yararlanabilir. Bunun nedeni, tüketicilerin yüzde 80’inin (ve işletmeler arası müşterilerin yüzde 71’inin) internet ortamında çevrimiçi ürün aramasıdır.

Ancak konu arama olduğunda, kullanıcıların yüzde 75’inin arama sonuçlarının ilk sayfasına bağlı kaldığı yapılan araştırmalar gereği görülmektedir. Şirketiniz SEO’ya yatırım yapmıyorsa, web siteniz muhtemelen arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesinde görünür. Bu da pazarınızın önemli bir kısmının işletmenizin varlığından haberdar olmadığı anlamına gelmesi demektir.

– SEO, potansiyel müşteri listenizi iyileştirir

Yüksek kaliteli potansiyel müşteriler kazanmak istiyorsanız, SEO – işletmenizin bu hedefe ulaşmasına yardımcı olabilir. Nasıl mı? SEO yapılan bir web sitesini Google ön sıralarda gösterecektir. Ön sıralarda olmak web sitenize ulaşan kişilerin çok olması demektir. Web sitenizi çok kişi ziyaret etmeye başladıysa müşterileriniz de artmaya başlayacaktır.

– SEO, marka bilinirliğini artırır

Başarılı bir pazarlama stratejisi, marka bilinci oluşturmayı içerir. Marka bilinirliğiniz işletmenizin gelecekteki müşterilerle ilişki kurmasına ve mevcut müşterilerin sadakatini artırmasına yardımcı olabilir.

Şirketiniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmeye devam ettikçe, alışveriş yapanlar için güvenilir bir referans noktası haline gelirsiniz. Ve şirketinizin marka bilinirliği giderek artmaya başlayacaktır.

– SEO, gerçek şirket büyümesi sağlar

SEO, şirketiniz için gerçek ve somut bir büyüme yaratır. Gelirinizi artırmanıza yardımcı olur, bu da işletmenizin yeni bir alana genişlemesini mümkün kılar.

Günümüzün teknoloji odaklı dünyasında, insanlar ihtiyaç duyduklarını bulmak için internete güveniyor. Soru sormak, cevaplar bulmak ve istedikleri ürün ve hizmetleri keşfetmek için en sevdikleri arama motoruna giderler. Şirketiniz aramalarda görünmüyorsa, modern tüketici için var olmazsınız.

Bu nedenle SEO, günümüzde işletmeler için kritik önem taşımaktadır.

Birçok kişi ve işletme SEO ile SEM’i karıştırmaktadır. En çok bu soruyu sormakta ve merak etmektedirler. Buyrun aşağıda SEO ile SEM arasında ne gibi fark var inceleyelim.

SEO ve SEM: Arasındaki fark nedir?

İşletmenizi çevrimiçi kanallar aracılığıyla büyütmek istiyorsunuz, ancak başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var: Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile arama motoru pazarlaması (SEM) arasındaki fark nedir?

SEO ve SEM arasındaki temel fark, SEO’nun ücretsiz bir strateji, SEM’in ise ücretli bir strateji olmasıdır. SEO ile web sitenize organik trafik getirmeye odaklanırsınız. SEM ile web sitenize ücret ödeyerek (reklamlar ile) ziyaretçi getirmeye çalışırsınız.

 • SEO (organik arama stratejisi)
 • SEM (ücretli arama stratejisi)
SEO ve reklam arasındaki fark

SEO ve SEM arasındaki fark

SEO, arama motorlarından ücretsiz trafik almak amacıyla web sitenizi optimize etme sürecidir. SEO’dan gelen trafik, organik trafik olarak ta adlandırılır. SEO yaparak arama sonucunda görünürlük için ücret ödemezsiniz.

SEO önemlidir çünkü arama motoru trafiğinin çoğu organik sonuçların en üstüne gider. Bu nedenle, arama motorlarından para ödemeden trafik almak istiyorsanız, web sitenizin ilk 5 konumdan birinde görünmesi gerekir.

Ücretli arama reklamcılığı (SEM) yoluyla, esasen arama motoru sonuçlarında reklam alanı satın alırsınız. Dolayısıyla, SEO aracılığıyla organik olarak en üst konumlardan birinde (reklam alanlarından sonraki alanlarda) ücretsiz olarak yer alırsınız.

SEO Nasıl Yapılır?

Bu aşamada, SEO başarısı için iyi bir temele sahip olmalısınız. Arama motoru optimizasyonu, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmenin güçlü bir yoludur. Ön sıralarda yer almanız web sitenizin görünürlüğünü artırır, doğru kitleye görünmenizi sağlar ve web sitenizin trafiğini artırır. Sitenizi optimize etmenin birçok yolu vardır; acaba nereden başlamalıyım? Endişelenmeyin, bu yazıda bunları uygulamaya başlayabilmeniz için size en etkili stratejiler konusunda yol göstereceğim! SEO’nun nasıl yapıldığını size örnek ile adım adım anlatmaya çalışacağım.

Örnek vaka olarak ele alacağımız web sitemiz https://mytransfer.com.tr

Mytransfer’in web sitesinin organik arama trafiğinde %494’lük bir artışı nasıl sağladık? Aşama aşama sizlere bu sitenin SEO’sunda büyümeyi nasıl elde ettiğimi anlatacağım. Hem de resimli, uygulamalı olarak, adım adım.

Search Console: Mytransfer Son 3 Aylık Organik Arama Performansı

Search Console: Mytransfer Son 3 Aylık Organik Arama Performansı

Mytransfer şirketi için ilk önce rekabet gücü çok yüksek “İzmir Havalimanı Transfer” kelime öbeği aramasında ön sıraya getirmek hiç te kolay olmadı. Çalışmalar yaklaşık 3 ay sürdü. Şuan sıralamamız Adnan Menderes Havalimanı resmi sitesinin hemen arkasında genellikle 2.ci veya 3.cü sırada yer alıyor. (Bazen de Türkiye geneli aramalarda 1’nci sıradayız :) 

İzmir Havalimanı Transfer sözcük öbeğinin Google'de Aylık Ortalama Arama Sayısı

“İzmir Havalimanı Transfer” Sözcük Öbeğinin Google’de Aylık Ortalama Aranma Sayısı

İzmir Havalimanı Transfer Google Aramada 2'nci Sıradayız

İzmir Havalimanı Transfer kelime öbeği Google arama sorgusunda Mytransfer 2’nci sırada

Şimdi anlatıma başlayalım. İşe ilk önce firmanın web sitesini komple yenileme ile başladık. Çünkü eskisi SEO stratejilerini uygulamak için çok eski bir sistemde yapılmış idi. Web sitesini yeniledikten sonra; paptığım SEO çalışmalarını kısaca başlıklar halinde şöyle bir sıraladım.

Kendimce ilk önce şirket ile ilgili bir SEO stratejisi oluşturdum. Bu stratejilere göre SEO’yu nasıl yaptığımı ilk önce SEO stratejisi hakkında bilgilendirme yaparak adım adım size aşağıda anlatmaya çalıştım.

SEO Stratejisi Nedir?

SEO stratejisi, organik arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış adımları planlama ve uygulama sürecidir. Yani SEO’yu nasıl yapman gerektiği hakkında kendine bir plan hazırlamaktır. Neyi nasıl yapacağınızı adım adım sıralamaktır.

Başka bir deyişle: bir SEO stratejisi, daha fazla organik trafik elde etmek istediğinizde takip ettiğiniz süreçtir.

Bununla birlikte, bir SEO stratejisi oluşturma adımları olarak kendime şu planı çıkardım.

 1. Adım: Bir Anahtar Kelime Listesi Oluştur
 2. Adım: Google’ın İlk Sayfasını Analiz Et
 3. Adım: Farklı veya Daha İyi Bir Şey Ortaya Çıkar
 4. Adım : Backlink Ekle
 5. Adım: Sayfa İçini SEO İçin Optimize Et
 6. Adım : Arama Niyeti İçin İçeriği Optimize Et
 7. Adım: İçerik Tasarımına Odaklan
 8. Adım: İçerik Sayfana Bağlantılar Oluştur
 9. Adım: İçeriği İyileştir ve Güncelle
 10. Adım: Web sitesini SEO Analiz Araçlarıyla İncele

1. Adım: Bir Anahtar Kelime Listesi Oluştur

Anahtar kelime araştırması, genellikle SEO stratejisinin ilk adımıdır. Ve hedef müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yollarından biri: Google Öneriler bölümüdür.

Google’ın arama alanına bir anahtar kelime yazmaya başlayın, Google size bir öneriler listesi oluşturacaktır:

Google arama önerileri

Google’de Arama Önerileri Lisetsi

Aranılan sözcük-kelime öbekleri, doğrudan Google’dan geldikleri için genellikle SEO için harika anahtar kelimeler oluşturur.  (Bu, insanların aslında bu kelime öbeklerini çok aradığı anlamına gelir.)

Ayrıca, daha uzun anahtar kelimeler (“uzun kuyruklu anahtar kelimeler ” olarak bilinir). Uzun kuyruklu anahtar kelimeler “kısa kuyruklu” anahtar kelimelerden daha az rekabetçi olma eğilimindedir.

Bu nedenle, uzun kuyruklu anahtar kelimeler nispeten düşük arama hacmi seviyelerine sahip olsa da, sıralamaları çok daha kolaydır.

Yaklaşık 10 anahtar kelimeden oluşan bir listeniz olana kadar Google’a birkaç farklı anahtar kelime yazmanızı tavsiye ederim.

Bu terimler için arama hacmini ve rekabet seviyelerini kontrol etmek istiyorsanız, Semrush veya Google Ads’in Araçlar ve Ayarlar / Planlama / Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

2. Adım: Google’ın İlk Sayfasını Analiz Et

Birinci adım ile yaptığınız işlemlerle bir anahtar kelime listesine ulaştınız. Şimdi, bu anahtar kelimeler için kim Google’nin ilk sayfasında sıralanmış, bunu görmenin zamanı geldi.

Bunu yapmak için, bulduğunuz anahtar kelimelerden birini Google’a yazmanız yeterlidir.

Google'de Anahtar Kelime Araması

Google’de Anahtar Kelime Araması

Google ilk sayfadaki ilk 10 sıralamayı ele alın. Rakiplerin sitesi nasıl, ne yapmışlar? tek tek inceleyin. Ve bir yere not edin.

3. Adım: Farklı veya Daha İyi Bir Şey Ortaya Çıkar

Şimdi süper yüksek kaliteli içerik oluşturma zamanı. SEO içeriği söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz vardır:

Seçenek 1: Rakiplerinizden farklı bir şey oluşturabilirsiniz.

Seçenek 2: Rakiplerinizden daha iyi bir içerik oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizden daha iyi bir şey ortaya çıkarmak zorundasınız! Ancak bazen tamamen farklı içerikle daha iyi durumda (konumda) da olabilirsiniz.

Neden?

Çünkü farklı, daha gelişmiş bir içerik Google’de öne çıkmanıza yardımcı olur.

4. Adım: Backlink Ekle

2022 yılında da arama motoru sıralamalarınızı yükseltmek istiyorsanız backlink almanız gerekiyor. Geri bağlantılar (backlink) hala ilk sayfa için Google sıralamaları ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Soru şu: bunu nasıl yapacaksın?

İnsanların belirli içeriklerinize neden bağlantı vermesi gerektiğini bulmanız gerekiyor. Bunun için işe, rakiplerinizden başlayın. Rakipleriniz nerelerden backlink almış, backlink kalitesine bakarak siz de aynı şekilde rakiplerinizin eklediği yerlere siz de sitenizi (veya içerik linkinizi) ekleyin.

Dikkat! Gelişi güzel yerlerden düşük ücretlerle backlink alımı yapmayın! Çünkü gelişi güzel yerlerden (hatta sektörünüzle alakası olmayan yerlerden) düşük fiyatlara satın aldığınız backlinkler size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Aksine ilerleyen dönemlerde bu tür satın alınan backlinkler spam bile oluşturabilir.

İkinci öneri olarak şunu söyleyebilirim. Sektörünüzle ile ilgili yazılar yayınlayan web siteleri ile iletişime geçin. Onlara şöyle bir mesaj gönderin.

“Merhaba, Web site adresim https:// …………, Web sitenizde içerik yayınlatmak istiyorum. Yayın şartlarınız hakkında bilgi göndermenizi rica ederim.”

Size çoğunlukla geri göndereceklerdir. İlgili içeriğin kaç günlüğüne/yıllığına veya sınırsız kalacağına dair bilgi ve bu hizmet için …..TL fiyatının olduğu hakkında size mail olarak geri bildirimde bulunacaklardır. Gelen cevaba göre bütçenize de uygun ise en az 300 kelimelik bir içeriğinizi yayınlatabilirsiniz.

Veya sizin içeriğinizi karşı taraf, karşı tarafın içeriğini de siz kendi sitenizde yayınlayarak bir anlaşma sağlayabilirsiniz.

5. Adım: Sayfa İçini SEO İçin Optimize Et

Bu adım, içeriğinizi SEO için optimize etmekle ilgilidir. 2022’de odaklanmanızı önerdiğim üç temel sayfa içi SEO tekniği var.

Dahili (İç) Bağlantı

Dahili Bağlantılar (iç bağlantı) aynı web sitesinde başka bir sayfaya işaret eden bir bağlantıdır.

Dahili Bağlantı

Dahili Bağlantı Örneği

Örneğin, web sitende bir içerik yayınladınız. İçeriğiniz içinde bir açıklamaya veya bir kelimeye ilişkin açıklama sitenizin başka bir sayfasında yer alıyor. Yazdığınız içerikte bir iç bağlantı url’si oluşturarak yazıyı okuyanların diğer sayfanıza yönlendiriyorsunuz. Bu işleme dahili bağlantı denilmektedir.

Dahili (İç) bağlantıların 3 faydası:

 • Kullanıcıların bir web sitesinde gezinmesine izin verir.
 • Web sitesi için bilgi hiyerarşisi oluşturmaya yardımcı olur.
 • Web sitenizde bağlantıların yayılmasına yardımcı olur.

Kısa ve anahtar kelime zengini URL’ler kullanın. Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, kısa URL’ler genellikle uzun URL’lerden daha iyi performans gösterir.

Semantik SEO

Son olarak içeriklerimi Semantic SEO için optimize ettim. Başka bir deyişle: Hedef anahtar kelimemle ilgili farklı kelimeleri buluyorum. Daha sonra bu terimleri içeriğimde kullanıyorum.

Semantik SEO Nedir?
Semantik SEO, yalnızca tek tek anahtar kelimeler değil, konular etrafında optimize edilmiş içerik yazma pratiğidir.

Bunu kendiniz yapmak için, örneğin hedef anahtar kelimenizi Google Görseller’e yazın. Arama sonuçlarında çıkan farklı anahtar kelimeleri bir yere not edin. Bu anahtar kelimelerin de içinde olacağı bir içerik yazın.

Google Görsel Arama İle Anahtar Kelime Tespiti

Semantik SEO: Google Görsel Arama İle Anahtar Kelime Tespiti

Veya Google arama bölümüne yazdığın ana hedef anahtar kelime ile ilgili listelenen Google arama önerilerini (1.Adım’daki Google’de Arama Önerileri görselinde göründüğü gibi) bir yere not et ve içeriğini bu çerçevede oluştur.

6. Adım: Arama Niyeti İçin İçeriği Optimize Et

Arama Niyeti (Amacı) Nedir? Arama niyeti, bir arama sorgusunun arkasındaki nedendir. Başka bir deyişle, kişi bu aramayı neden yaptı? Bir şeyler öğrenmek mi istiyor? Bir satın alma mı yapmak istiyor? Yoksa belirli bir web sitesini mi arıyor?

Arama Niyeti Neden Önemlidir? Basitçe söylemek gerekirse: Arama niyetine ulaşmak Google’ın 1 numaralı hedefidir. Bu nedenle, bugün SEO ve içerik pazarlamasında başarılı olmak istiyorsanız, Arama niyeti yaklaşımınızın büyük bir parçası olması gerekir.

7. Adım: İçerik Tasarımına Odaklan

Şimdiye kadar yazılmış en iyi içeriğe sahip olabilirsiniz. Ancak içeriğinizin tasarımı kötü görünüyorsa (örneğin içeriğinizin arka planının koyu bir renk olduğunu düşünün) içeriğe ulaşanlar sayfanızı terk edecektir. Ve sayfadan çıkış oranınız çok yüksek olacaktır. Bu da Google bazında içeriğinizi SEO bazında gerilecektir.

İçerik içerisinde; grafik, çizelgeler ve madde imleri kullanmaya çalışıyorum (Çünkü bunlar verilerin anlaşılmasını kolaylaştırırlar).

Ekran görüntüsü ve resimler kullanmaya çalışıyorum (Her gönderide çok sayıda ekran görüntüsü ve en az bir tane resim kullandığımı fark etmişsinizdir).

8. Adım: İçerik Sayfana Bağlantılar Oluştur

Şimdi içeriğinize aktif olarak bağlantılar oluşturma zamanı. İçeriğinize aşağıda sıraladığım alanlarda bağlantılar oluşturabilirsiniz.

 • Rakiplerinizi inceleyin. Rakipleriniz nelerde var. Bulduğunuz yerleri araştırın. İçerik kaliteli trafik alıyor mu? Alıyorsa siz de içeriğinizi aynı yerlere ekleyin.
 • İçeriğinizi yayınladığınızda kayıtlı olan epostalara gönderim yapabilirsiniz.
 • Sosyal hesaplar ile (Whatsapp grupları, Telegram grupları vs gibi) içeriğinizi duyurabilirsiniz.
 • Hedef kitlenize ilişkin Google veya Sosyal Medya reklamları girebilirsiniz.
 • İçeriğinizle ilgili bir Youtube video oluşturup, videoyu içeriğinize ekleyebilirsiniz.
 • Başka blog web sitelerine içeriğinizi gönderip yayınlamalarını isteyebilirsiniz.

9. Adım: İçeriği İyileştir ve Güncelle

İçeriğin güncellenmesi Google’nin ençok sevdiği şey. İçeriklerinizi ara ara mutlaka inceleyin. İçeriğinize fayda sağlayacak yeni bilgiler varsa ekleyin. Veya içeriğinizde artık özelliğini yitirmiş bilgiler varsa kaldırın. İçeriğinizdeki dahili ve dış URL bağlantılarını mutlaka kontrol edin. Bağlantılarınızda çalışmayanlar var ise mutlaka yenisi ile güncelleyin.

İçeriğinizi iyileştirdiniz ve güncellediniz. İçeriğinizin tarih/saat bilgisini de güncellemeyi unutmayınız! Google bunu seviyor. :)

10. Adım: Sitenizi SEO Analiz Araçlarıyla Kontrol edin

Web siteniz ile ilgili bundan önceki 9 adımı sırasıyla yaptığınızı varsayıyorum. Bu adımlardan sonra web sitenizi Ahrefs veya Semrush gibi SEO analiz araçlarıyla kontrol edin. Aşağıda “mytransfer.com.tr” sitesi için Semrush analiz aracı ile SEO denetimi detaylı olmasa da kısaca bahsettim. Bu videoyu sadece SEO Analiz programıyla neler yapabilirsiniz onu göstermek amacıyla ekledim.

Şimdi Senden Duymak İstiyorum!

İşte benim 2022 için 10 adımlı SEO stratejim.

Bu yazıdaki stratejileri denemeye hazır mısın?

Eski içeriğini güncelleyip yeni haliyle yeniden yayınlayacak mısın?

Ya da belki bozuk bağlantıları (404 hata sayfaları) düzeltmek istersin.

Her iki durumda da, hemen aşağıya bir yorum bırakarak bana da bildirin.

İşletmeniz için SEO hizmeti almaya hazır mısınız?

ORSA Medya, müşteri web sitelerini arama motorları için daha çekici hale getirme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir SEO ajansıdır . İster SEO’da yeni olun, ister optimizasyonunuzu bir sonraki seviyeye taşımak isteyin, size yardım etmeye istekliyim!

Şirketinizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfetmek için bugün SEO hizmetlerimize göz atın!

Web sitenizi özel bir SEO planı ile nasıl optimize edebileceğimizi görüşmek için bugün ORSA Medya ile iletişime geçin.  İşletmeniz için SEO hizmeti talep etmek isterseniz buraya tıklayarak formu doldurun.

SEO hizmeti verdiğim şu iki web sitesinin de anahtar kelime Google sıralama durumları

Dershanelerin biri Kızılay’da, diğeri de Batıkent semtinde yer almaktadır. Ben 2’şer anahtar kelimeye ilişkin Google arama durumlarına ilişkin ekran görüntelerini aşağıda paylaşıyorum. Siz ilgili semtlere ilişkin farklı anahtar kelime aramaları da yapıp inceleyebilirsiniz.

1- https://matbir.com.tr

DERSHANE aramasında Google sıralaması: 1’inci sırada Matbir Eğitim Kurumu

dershane aramasında Google sıralama

DERSHANE aramasında Google sıralama durumu

KIZILAY EN İYİ DERSHANE aramasında Google sıralaması: 1’inci sırada Matbir Eğitim Kurumu

kızılay en iyi dershane aramasında google sıralaması

KIZILAY EN İYİ DERSHANE aramasında Google sıralama durumu

2- https://tabegitim.com

BATIKENT EN İYİ DERSHANE aramasında Google sıralaması: 1’inci sıra TAB Eğitim Kurumları

BATIKENT EN İYİ DERSHANE aramasında Google Sıralama Durumu

BATIKENT EN İYİ DERSHANE aramasında Google Sıralama Durumu

BATIKENT TYT KAMPI aramasında Google sıralaması: 1’inci sıra TAB Eğitim Kurumları

BATIKENT TYT KAMPI aramasında Google Sıralama Durumu

BATIKENT TYT KAMPI aramasında Google Sıralama Durumu

SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular

SEO Nedir?2022-01-24T21:47:04+03:00

SEO, arama motorlarında ücretsiz-organik (doğal arama) sonuçlarından trafik alma süreci olan ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelir. Web sitenizin arama sonuçları sayfalarındaki konumunu iyileştirmeyi amaçlar. Unutmayın, web sitesi ne kadar ön sıralarda listelenirse, o kadar çok kişi onu görecektir.

SEO Nasıl Çalışır?2022-01-25T00:13:33+03:00

SEO arama motoru optimizasyonu olduğuna göre arama motorlarının önemli işlevlerini kısaca açıklayalım. Böylelikle konu daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Arama motorları üç temel işlevle çalışır:

Tarama: Arama motorları web sitenize eklediğiniz bir içeriği (ilgili URL’yi) yapay zeka robotları ile tararlar.
Dizin Oluşturma: Tarama işlemi sırasında bulunan içeriği internet dizinine eklerler.
Sıralama: Tarayıcılarda (Google, Yandex, Bing vs.) bir arama yapıldığında en iyi cevap verecek içerik parçalarını sıralar.

Google ve Bing gibi arama motorları, web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bir dizine koymak için botları kullanır.

SEO’nun Açılımı Nedir?2022-01-24T22:10:47+03:00

Türkçe olarak SEO açılımı: Arama Motoru Optimizzasyonu, İngilizce olarak SEO açılımı: Search Engine Optimization’dur.

SEO Pazarlama İçin Neden Önemlidir?2022-01-25T00:11:46+03:00

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar genellikle ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ticari amaçla her an sürekli arama yaparlar. Arama, genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Daha fazla görünürlük ve arama sonuçlarında rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak, kârlılığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca, SEO ile arama sonuçlarında markanızın görünürlüğünü artırabileceğini ve kullanıcılara doğrudan sonuçlarda şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini unutmayın.

SEO İçin Sayfa Açılış Hızı Önemli midir?2022-01-24T22:32:03+03:00

Sayfa hızı (yükleme süresi olarak da bilinir), sayfa içi SEO’nun önemli bir parçasıdır – Google, daha hızlı sayfaları daha yavaş olanlardan daha yüksek sıralamaya eğilimlidir ve sayfa hızını optimize etmek, sayfalarınızın daha fazlasını Google’ın arama dizinine almanıza da yardımcı olabilir.

SEO İçin İçeriğin Kalitesi Ne Kadar Önemli?2022-01-24T22:34:54+03:00

Sayfa içi SEO söz konusu olduğunda içerik kraldır.

Arama motorlarının içerik kalitesini değerlendirmek için birçok farklı yolu vardır. Ancak asıl mesele şu:

A) Kullanıcı için faydalı mı?

B) Okuması kolay mı?

C) Eşsiz mi? ve

D) Bir kullanıcının sorgusuyla alakalı mı? Bu dört sorunun her birine dürüstçe “Evet” yanıtı verebiliyorsanız, içeriğiniz iyi bir yerdedir. 

Yerel SEO ve Organik SEO Arasındaki Fark Nedir?2022-01-25T00:28:20+03:00

Yerel SEO

Yerel SEO (Yerel Arama Motoru Optimizasyonu ), belirli bir coğrafi alana yerelleştirilmiş SEO’yu ifade eder. Üzerinde iş yaptığı belirli bir coğrafi bileşene sahiptir. Yerel Arama Motoru Optimizasyonunun hedefi, yerel listeleme paketlerine girmektir. Yerel arama yapanlar, belirli bir yerde belirli ürün veya hizmetleri aktif olarak arayan kişilerden gelir.

Örneğin, Ankara’da kalınacak en iyi otelleri arayan bir kişi Google’da “Ankara’da kalınacak en iyi otel” diye arattı, bu nedenle sonuçlar Ankara konumunda ve o konuma daha yakın birkaç otel gösterecektir.

Organik SEO

Organik SEO (Organik Arama Motoru Optimizasyonu), bir organizma gibi zamanla hızla büyüyen ve genişleyen SEO’yu ifade eder. Mutlaka üzerinde iş yaptığı belirli bir coğrafi bileşene sahip değildir. Organik Arama Motoru Optimizasyonunun hedefi, belirli bir anahtar kelime grubu için olabildiğince üst sıralarda yer almaktır. Organik SEO, insanlar ilgili web sitelerinden, makalelerden, bloglardan vb. gerekli bilgileri aldığında iyileştirilir.

Örneğin , bir kişi “Gezilecek en iyi yerler” araması yaptı, burada şehrin, ülkenin ve belki de tüm dünyanın en iyi yerleri, arama belirli bir yere özgü olmadığı için görüntülenecektir.

Google’da Nasıl Daha Hızlı Sıralanırım?2022-01-24T22:42:13+03:00

Sıralamanın en iyi yolu, düzenli olarak tutarlı bir çaba göstermektir. Kazanmak istiyorsanız, sitenize sürekli olarak bağlantılar oluşturmak, yeni içerik oluşturmak ve önceki içeriği güncellemelisiniz. Bunu her gün/belirli aralıklarla yapmak istediğiniz sonuçları verecektir.

SEO İlla Yapılmalı Mı? SEO Yapmadan Sıralamaya Giremez Miyim?2022-01-24T22:45:47+03:00

Tabii ki de sıralama girebilirsiniz. Şanslı iseniz neden olmasın ki? İnsanların şanslı olduğu durumlar vardır. :) SEO yapmadan sıralamaya girmişseniz bunun nedeni muhtemelen birçok insanın sağlayamadığı bir şeyi sağladığınız içindir.

SEO’da En Önemli Şey Nedir?2022-01-24T22:48:27+03:00

En önemli olan tek bir faktör yoktur çünkü SEO için SEO’nun tüm faktörleri önemlidir. Bir şey seçmek gerekirse bu, insanlara kaliteli bilgi sağlamak olurdu.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?2022-01-24T22:49:42+03:00

SEO başarıya giden hızlı bir yol değildir. Hiçbir zaman olmadı ve olmayacak. SEO söz konusu olduğunda uzun vadeli bir plana sahip olmanız gerekir, çünkü çoğu anahtar kelime için sıralama yapmak 6 ay ile 1 yıl arasında sürebilir.

SEO Aylık Ortalama Kaç TL’ye Yapılmaktadır?2022-01-24T22:56:13+03:00

SEO’yu kendiniz yapmak istiyorsanız bu ücretsizdir. Ancak profesyonel bir SEO hizmeti almak istiyorsanız bunun fiyatı sektöre göre değişim göstermektedir. SEO hizmeti emek ister, sabır ister, kafa yormak ister. En düşük SEO hizmeti aylık 3000TL ve üzerinde olmalıdır. Sektörün büyüklüğüne göre aylık 5000TL’de olabilir, 10000TL’de olabilir.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap

 1. f61f1c7b0466aa7bd854a3c4380d67a5?s=54&d=mm&r=g | ORSA Medya®
  Ender Çene 10 Mart, 2022 at 1:18 pm - Cevapla

  Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı. Seo nedir konusu için çok açıklayıcı olmuş

  • 8c4937d279438750eb56179c143c238b?s=54&d=mm&r=g | ORSA Medya®
   ORSA Medya 10 Mart, 2022 at 1:43 pm - Cevapla

   Ender bey içeriğimizi beğendiğinize sevindim. Çok teşekkürler.

Go to Top