5 SEO Tekniği

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Organik trafiği büyütmek için 5 SEO tekniği kullanmak, dijital platformlardaki varlığınızı güçlendirebilir ve arama motoru sıralamanızı iyileştirebilir.

İçeriğinizi arama motorları için optimize ederseniz, Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırırsınız.

İnternet ortamında bir web sitesine sahip olmak bir seçenek değil; internet sitenizi optimize etmek bir gereklilik!

Küçük işletmelerden devasa çok uluslu şirketlere kadar internete ortamında çevrimiçi görünürlük, bir işletmenin başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle, bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisine sahip olmak, işini çevrimiçi ortamda büyütmek isteyen herkes için çok önemlidir.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve web sitenize, içeriğinize ve markanıza daha fazla dikkat çekmenin en iyi yoludur.

İçeriğinizi arama motorları için optimize ederek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırırsınız.

Organik arama çok etkilidir çünkü içeriğinizle karşılaşan insanlar aktif olarak onu ararlar. Bu genellikle daha kaliteli olası satışlar ve dolayısıyla daha fazla katılım ve dönüşüm anlamına gelir.

SEO, görünürlüğünüzü artırmanın uygun maliyetli bir yoludur ve uzun vadeli büyük bir potansiyele sahiptir.

Reklamları bıraktığınız anda erişiminizin genellikle düştüğü ücretli reklamcılığın aksine, arama motoru için optimize edilmiş bir içerik parçası, ilk oluşturulmasından aylar (hatta yıllar) sonra trafik almaya devam edebilir.

SEO büyük bir çaba gerektirir ve sonuçlarını görmek biraz zaman alabilir, ancak kesinlikle beklemeye değer.

#SEO Nedir? Öğrenmek istiyorsan hemen tıkla!

Yeni Başlayanlar İçin 5 SEO Tekniği

SEO, arama motoru algoritmasının içeriğinizi daha üst sıralara çıkarmasını sağlamaya yönelik bir strateji olsa da, odak noktanız her zaman hedef kitleniz ve değerli içerik oluşturmanız olmalıdır!

İçeriklerinizi anahtar kelimeler ile doldurmak ve diğer siyah şapka SEO teknikleri çok gerilerde kaldı.

Kötü SEO uygulamaları geri tepecektir, bu yüzden her zaman unutmayın: içeriğiniz insanlar için yazılmalı ve arama motorları için optimize edilmelidir, tersi değil!

SEO’ya odaklanmak, web sitenize gelen organik trafiği artırmanın harika bir yoludur.

SEO stratejinize başlamak için bugün kullanabileceğiniz bazı temel tekniklerin derinliklerine inelim!

1. “Kullanıcılar bunları da sordu” Bölümüne Odaklanın

Google’ın “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümü, SEO stratejiniz için bir altın madeni.

Bir şey aradığınızda, Google genellikle diğer ilgili konuların yardımcı olabileceği konusunda önerilerde bulunur.

Google

Google “Kullanıcılar bunları da sordu” penceresi

Bu, anahtar kelime araştırması yapmanın ve insanların ilgilendiği şeyler hakkında yazmanın harika ve ücretsiz bir yoludur.

İçeriğinizde bu soruları ele alarak kullanıcılara aradıkları cevapları veriyor ve bu bölümde görünme şansınızı artırıyorsunuz.

Görünürlük için harika ve güvenilirlik için de harika. Yani kazan-kazan tekniği.

Kitlenizin belirli konular hakkında hangi soruları olduğunu öğrenmek için başka bir kaynak da “İnsanların ne hakkında sorular sorduğunu keşfedin …” bölümüdür.

Google'de insanlar en çok ne arıyor?

Google’da insanlar en çok ne arıyor?

2. Rekabetinizi İnceleyin

Rakiplerinizin neler yaptığına bakmak, SEO stratejinizi etkileyecek bilgiler toplamanın harika bir yoludur.

Sıraladıkları anahtar kelimeleri belirleyin ve geri bağlantı profillerini inceleyin – bunun için Semrush veya Ahrefs gibi bir SEO aracına ihtiyacınız olacak.

Bir SEO aracını satın almadan önce ücretsiz deneme için kaydolabilir, ihtiyacınız olan bilgileri toplayabilir ve bunun gelecekte tekrar kullanmak isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz.

Bunu yapmanın başka bir yolu da rakiplerinizin içeriğini analiz etmektir. Ne hakkında yazdıklarını ve dinleyicilerinden nasıl bir yanıt aldıklarını gözden geçirin.

Rakiplerinizin stratejilerini taklit etmeyin, ancak onlar için neyin işe yaradığını değerlendirin ve bu bilgiyi kendi stratejiniz hakkında kararlar almak için kullanın.

3. Dahili Bağlantılar ve Geri Bağlantılar

Bağlantılar, okuyucularınız için daha fazla bilgi sağladıkları için SEO için gerçekten yararlıdır. Arama motorları bunu daha faydalı bir içerik parçası olarak görüyor.

Dahili bağlantı, arama motorlarının web sitenizdeki farklı sayfalar/yazılar arasındaki ilişkiyi anlamasına da yardımcı olur. Ayrıca, okuyucuları içeriğinizin daha fazlasını kontrol etmeye teşvik edecektir.

Okuyucularınız için yararlı olduğuna veya amacınızı kanıtlamanıza yardımcı olduğuna inanıyorsanız, diğer harici kaynaklara da bağlantı verebilirsiniz. Ayrıca bir markadan bahseden her şeyi bir bağlantıya çevirmelisiniz.

Geri bağlantılar önemli bir sıralama faktörüdür.

Geri bağlantılar, diğer web sitelerinden sizinkine verilen bağlantılardır. Nicelik burada yardımcı olsa da, nitelik daha da önemlidir.

Yüksek kaliteli web siteleri sitenize geri bağlantı verdiğinde, algoritmaya içeriğinizin doğru ve güvenilir olduğunu söyler.

Öte yandan, şüpheli sitelerin sizin sitenize bağlanması itibarınızı zedeleyebilir ve üst sıralarda yer almanızı zorlaştırabilir. Bunun için web sitenizin bağlantılarını ara ara kontrol edin. Tespit ettiğiniz zararlı url’leri https://search.google.com/search-console/disavow-links bağlantısı yardımıyla reddedin.

4. Eski İçeriği Yenileyin

SEO içeriğiniz, alakalı kaldığı sürece uzun vadede etkili olmaya devam edecektir.

Bu nedenle, iyi performans gösteren eski içeriğe sık sık göz atmak ve gerekirse güncellemek çok önemlidir.

Her zaman gerekli olmayabilir, ancak şunu düşünün: Bu içeriği daha da değerli kılmak için ekleyebileceğiniz başka bir şey var mı?

Yoksa artık doğru ya da alakalı olmayan herhangi bir şey var mı? İçeriğinizi düzenli olarak güncellemek, SEO için harika bir uygulamadır.

Google, güncel ve alakalı içeriği tercih etme eğilimindedir. Bu, SEO stratejinizin bir parçası olması gereken yeni geri bağlantıları da çekebilir.

Eski içeriğinizi yenilediğinizde içeriğinizin yayın tarihini de güncellemeyi unutmayın!

5. Önemli Web Verileri

SEO’nun bir diğer önemli faktörü de web sitenizin Önemli Web Verileri’dir. Bu veri Google Search Console ile görülebilir. Bunlar, arama motorlarının kullandığı sıralama faktörlerinin bir parçasıdır ve göz ardı edilmemelidir.

Önemle Web Verileri

Google Search Console – Önemle Web Verileri Ekranı

Önemli Web Verileri raporu, gerçek kullanıcı verileri aracılığıyla toplanır ve bu faktörler, genel bir kullanıcı deneyimi için önemlidir. Şunları ölçer:

 • En Büyük İçerik Boyası (LCP) – Sayfanızdaki ana içeriğin tamamen yüklenmesi için geçen süre (2,5 saniye veya daha azını hedefleyin).
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID) – Kullanıcıların içeriğinizle fiilen etkileşim kurabilmeleri için geçen süre (100 milisaniye veya daha azını hedefleyin).
 • Kümülatif Düzen Kayması (CLS) – İçeriğinizin doğru yere yerleşene kadar sayfada ne kadar hareket ettiği (0,1 veya daha azını hedefleyin).

Bu biraz fazla teknik olabilir, ancak genel olarak, kullanıcının web sitenizle ilk kez temasa geçtikleri andaki deneyimi ile ilgilidir.

İyi bir kullanıcı deneyimi, SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır, bu nedenle web sitenizin sağlıklı olduğundan emin olmak için zaman ayırmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken diğer bazı faktörler:

 • Sayfa hızı – Sitenizin hızını analiz etmek ve iyileştirme önerileri almak için Google PageSpeed ​​Insights veya GTmetrix gibi araçları kullanın.
 • Mobil yanıt verme – Çoğu kişi göz atmak için cep telefonlarını kullanır, bu nedenle web sitenizin mobil cihazlarda iyi göründüğünden ve işlevsel olduğundan emin olun.
 • Görüntü optimizasyonu – Bu, büyük bir soruna neden olan yaygın bir hatadır – ağır görüntüler web sitenizi yavaşlatır, bu nedenle herhangi bir ortamı siteye yüklemeden önce optimize ettiğinizden emin olun.

İçerik, SEO söz konusu olduğunda kral olabilir, ancak insanlar içeriğinizi görmeden ayrılırlarsa, içeriğinizin ne kadar iyi olduğu gerçekten önemli değildir.

Temel Çıkarımlar: Markanızı Organik SEO ile Güçlendirmek

Özetlemek gerekirse, bu 5 nokta organik SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır:

 • Google’daki “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümüne odaklanın.
 • Rakiplerinizi inceleyin.
 • Dahili bağlantıları ve geri bağlantıları kullanın.
 • Eski içeriği yenileyin.
 • Temel web yaşamsal öğelerinize ve kullanıcı deneyimine dikkat edin.

Unutmayın, bu stratejiler birlikte çalışır ve bunları bir bütün olarak uygulamak genellikle daha iyi sonuçlara yol açabilir!

Organik trafiğiniz üzerinde çalışmak, daha fazla görünürlük elde etmenin ve markanızı büyütmenin harika bir yoludur.

Ve SEO içerik stratejinize yönelik kullanıcı merkezli bir pazarlama yaklaşımı, yalnızca web sitenize daha fazla organik trafik sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda genel olarak içeriğinize daha fazla göz atacaktır.

Etkili bir SEO uygulaması için profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, ORSA Medya’nın uzmanlarına başvurun. Hemen https://orsamedya.com/teklif-iste/ adresine tıklayarak destek talebinde bulunun.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.