SEO ne değildir

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu yazımızda SEO ne değildir? (SEO’nun ne olmadığı) hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. SEO’nun ne olduğu ve nasıl yapacağımız hakkında çok zaman harcıyoruz. SEO’nun ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu makaleyi hazırladım. Bu içerik ile SEO’nun ne olmadığına odaklanacaksınız.

SE'nun Olmadığı Şeyler | SEO Ne Değildir?

SEO’nun Olmadığı Şeyler | SEO Ne Değildir?

SEO’nun Olmadığı Şeyler

 1. SEO, kötü web tasarımının yeri değildir

Web tasarımcınız SEO’ya inanmıyorsa veya en azından site yapısına ve botların sitenizi tarama yeteneğine göre sıralamaların nasıl gerçekleştiğine dair temel bilgilere sahip değil ise, hemen web tasarımcınızı değiştirin. En azından SEO’nun temellerini bilen bir tasarımcı bulmaya çalışın.

 1. SEO bir gecelik bir başarı değildir

Web sitenizi geçen ay kurduysanız veya işleriniz bu sıralar çok kötüyse, sizi kurtarması için hemen SEO yapayım, işlerim açılsın demek yanlış bir düşünce. SEO, alakalı trafiği çekecek ve kârlılığınızı artırabilecek uzun vadeli bir iş stratejisidir… ancak bu bir gecede olmaz.

 1. SEO sadece site içi optimizasyon değildir

Sadece ana sayfanıza veya içeriğinize bazı anahtar kelimeler eklemek SEO’ya yardımcı olacaktır, ancak bu bulmacanın çok, çok küçük bir parçasıdır. Baktığımız başka birçok şey var. Çünkü 200’den fazla SEO faktörü var.

 1. SEO sadece Google ile ilgili değildir

Google’ın SEO için en büyük pay sahibi olduğu doğru. Sitenize trafik çekmenin yalnızca Google’dan daha fazla yolu olduğunu unutmamak önemlidir. Facebook, YouTube, Instagram, Pinterest ve diğer birçok platformun kendi arama kuralları vardır ve ayrıca Google’ın sonuçlarında da rol oynar, bu nedenle bu siteler için nasıl optimize edebileceğinizi anlamak önemlidir. Sosyal medya kanalları SEO’ya olumlu sinyal oluşturmaktadır.

 1. SEO sihirli değnek değildir

SEO, doğru ve başarılı bir şekilde yapılırsa, SEO zor bir iştir. Araştırmak zaman alır, işi yapmak zaman alır, sonuçları analiz etmek zaman alır ve ayarlamaları yapmak zaman alır.

 1. SEO artık sıralamalarla ilgili değil

Yıllar önce, sıralamalar çok önemliydi ve yaptığımız şeyin başarılı olup olmadığını görmenin yoluydu. Neyse ki, arama motorları gelişti ve çalışma şeklini değiştirdi. Ne yazık ki, sonuçları izlemek için tek bir sayıya bakmayı zorlaştırıyor. Konum, arama geçmişi, kullandığınız cihaz ve aramaya dahil edilen diğer birçok kişiselleştirme faktörüyle, yerden yere, günden güne ve kişiden kişiye farklı sonuçlar göreceksiniz. SEO sonucunu görmede artık daha iyi bir rehber, trafiğe ve dönüşümlere bakmaktır. Dönüşümleriniz çok iyiyse doğru yolda demeksiniz.

 1. SEO ücretsiz değildir

5.ci başlıkta da belirttiğim gibi, doğru ve başarılı SEO çok zaman alır. Günümüz dünyasında, zaman gerçekten çok önemlidir. SEO’yu kendiniz yapmak için tonlarca zaman harcayabilir veya bunu yapması için birine ödeme yapabilirsiniz, ancak kesinlikle ücretsiz değildir. Çünkü SEO yapmak için bazı yan analiz programlarını kullanmanız gerekecek ve bunlar için mutlaka ücret ödeyeceksiniz.

 1. SEO toplam bir çözüm değil, dijital stratejinizin bir parçasıdır

SEO, SEM (Arama Motoru Pazarlaması), Sosyal Medya, Yer İşareti siteleri, Bloglama, Aramayı Yeniden Hedefleme ve Videoyu içeren stratejinizin bir parçasıdır. Yani iyi bir dijital stratejidir.

 1. SEO, zirveye çıkmak için birşeyler satın almak veya hile yapmak değildir

Faydasız link çiftlikleri (faydasız backlink alımları), içerik çalma (copy içerik), kodda kelime gizleme, arka planda kelime gizleme vs. Bunlar günümüzde SEO değil. Bunları yaparak kısa süreliğine belki ön sayfalara gelebilirsiniz. Ancak botlar eninde sonunda bu faydasız işlemlerinizi tespit ederek arka sayfalara doğru gerilediğinizi göreceksiniz.

 1. SEO hiçbir zaman bitmez

Web’deki her şey sürekli değişiyor. Bunu okuduğunuzda, bu makaledeki bir şey hakkında fikrimi değiştirmiş olabilirim. Son olarak, her zaman daha iyisini yapabilir, daha fazla trafik elde edebilir veya daha fazla ziyaretçiyi potansiyel müşterilere veya satışa dönüştürebilirsiniz.

Günün sonunda SEO, web sitenizin doğru türde ziyaretçiyi çekme ve ardından ziyaretçiyi bir şeyler yapmaya (dönüşüm oluşturmaya) ikna etme yeteneğini geliştirmenin sürekli bir sürecidir. Site mimarisini hem arama motorları hem de insanlar için iyi olan ve onları bir tür eylemde bulunmaya teşvik eden içerik oluşturmayı içerir.

Hiçbir işletme birbirinin aynı olmadığı gibi, dijital stratejilerimiz de ihtiyaçlarınıza özeldir. Bir işletmeye yapılan SEO farklı kategorideki bir işletme için geçerli olmayacaktır. Her işletmeye farklı SEO stratejileri geliştirmek gerekir.

Şu yazılarımıza mutlaka bir göz atın! Çok faydasını göreceksiniz. Püf bilgiler içerir!

SEO nedir? (%100 Öğrenme Garantili)

Ücretsiz SEO öğren. 6 Adımda SEO rehberi

Web sitenizin daha fazla doğru trafik çekmesine, daha fazla potansiyel müşteri yakalamasına ve satışları artırmanıza yardımcı olabiliriz. Bunun için bizimle iletişim kurabilir veya SEO için teklif isteyebilirsiniz.

SEO Ne Değildir? ile ilgili Ek Yabancı Kaynak: https://www.brickmarketing.com/blog/seo-is-not

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap

 1. f61f1c7b0466aa7bd854a3c4380d67a5?s=54&d=mm&r=g | ORSA Medya®
  Ender Çene 10 Mart, 2022 at 1:43 pm - Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş kesinlikle katılıyorum. 👍


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.