Z kuşağı dijital pazarlama

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Dijital stratejinizi genç tüketicilerin ilgisini çeken, marka sadakati oluşturan ve işinizi büyüten Z Kuşağı pazarlama kampanyalarıyla yenileyin.

Z Kuşağı, 1997 veya daha sonra doğmuş olan kişilerdir. Küresel nüfusun ortalama %40’ını oluşturmaktadırlar. Z kuşağının artan nüfusu ve büyük harcama gücü, onları bugün piyasadaki en etkili tüketici güçlerinden biri haline getiriyor ve Z Kuşağı pazarlama stratejilerine olan ihtiyacı artırıyor.

Z kuşağındakiler için dijital dünyanın kendine ait bir dili var ve etkileşim kurallarını değiştirdiler. Markalar, gelecekte alakalı kalabilmek için Z Kuşağının seslerini dinlemeye, tercihlerini anlamaya ve tercih ettikleri dili ve platformları kullanarak onlarla konuşmaya istekli olmalıdır. 2021 pazarlama kampanyalarınızda bu nesli hedefleyerek etkileşimi artırın, marka sadakati oluşturun ve rekabette öne geçin.

Z kuşağı sosyal medya pazarlaması

Z Kuşağı Dijital Pazarlama Stratejileri

Z Kuşağına Yönelik Pazarlama Stratejileri

Geleneksel pazarlama taktikleri genellikle yetersiz kalır ve bu genç neslin dikkatini çekmek zor olabilir. Ellerinde akıllı telefonlar ve parmaklarının ucunda bilgi ile büyütülen Z kuşağı nesiller, markalarla iletişime sürekli erişime sahip. İşte işletmenizin bu genç tüketicilerle bağlantıda kalmasına yardımcı olacak birkaç Z Kuşağı pazarlama stratejisi:

1. Mobil uyumlu bir marka olun.

Z kuşağı nesli pratikte ellerinde akıllı telefonlarla doğdu. Cep telefonlarıyla büyüdüğü için, son derece mobil odaklıdırlar. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, gençlerin yaklaşık yüzde 80’i ilk akıllı telefonlarını 11 ile 13 yaşları arasında aldığı belirtilmektedir. Z kuşağı sürekli olarak telefonlarında gezinirken ve mobil cihazlar için optimize edilmemişseniz bu eksiklik Google SEOnuzu cezalandırmak anlamına gelir. Sitenizi ve web sayfalarınızı mobil kullanıcıları göz önünde bulundurarak tasarlayın.

2. Her platform için optimize edin.

Yapılan araştırmalar Z kuşağının yalnızca çevrimiçi bir mağaza veya marka web sitesini kullanma olasılığının diğer nesillerden iki kat daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu göstermektedir. Z kuşağı, çok platformlu ve çok ekranlı bir nesildir, bu nedenle içeriğinizin istedikleri zaman ve yerde mevcut olduğundan emin olun. Aslında, Z Kuşağı, farklı amaçlar için farklı sosyal platformlar kullanarak aynı anda beş ekrana kadar etkileşim kurar.

3. Z kuşağının gerçekten takip etmek istediği sosyal medya profilleri oluşturun.

Dijital ile birlikte büyüyen Z Kuşağının sosyal medyada yaşaması şaşırtıcı değil ve bu genç tüketicilerin satın alma davranışlarında önemli bir rol oynuyor. Genç tüketicilerle bağlantı kurmak isteyen markalar, onlarla nasıl etkileşim kuracaklarını anlamalı ve Instagram, Snapchat, Tik Tok ve YouTube’da güçlü bir takipçi kitlesi oluşturmalıdır.

Instagram, daha görsel odaklı bir çevrimiçi uygulama olduğu için genç kuşaklar ile trendde kalmaya devam ediyor. Snapchat ve Instagram’ın hikaye özellikleri, hızlı, ilginç içerik isteyen genç kitleleri çekmek için ideal sosyal medya platformlarıdır.

4. Bir video pazarlama stratejisi oluşturun.

Z kuşağı nesli, günde ortalama 68 video izliyor. Videonuzun bunlardan biri olduğundan emin olun. Markanızın içeriğini sergilemek için videolar oluşturmak, sürekli olarak eğlenceli, alakalı videolar arayan binlerce genç tüketiciye ulaşmanızı sağlar. Yalnızca YouTube kanalınız için videolar üretmeyin. Videolarınız web siteniz, sosyal medya ve e-posta pazarlama kampanyalarınız için de yeniden kullanılabilir. Sağlam bir video pazarlama stratejisi ile etkileşimi artırabilir, marka sadakatini geliştirebilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

Genç nesiller artık televizyon, gazete ve radyo gibi geleneksel medyayı tüketmiyor, bu nedenle markanız onlarla bağlantı kurmak istiyorsa, TikTok ve YouTube gibi favori video platformlarında da görünmeniz gerekiyor. Aslında TikTok kullanıcılarının yüzde 60’ından fazlası Z Kuşağından oluşuyor. Y kuşağı içerik tüketmeyi tercih ederken, Z kuşağı içerik oluşturmayı tercih ediyor.

5. Onlarla etkileşim kurabilecek birini/lerini çalıştırın

Z kuşağı nesli değerli olmayı umuyor, bu da markaların onları çekmek için yeni yollar bulması gerektiği anlamına geliyor. Bu nesil ile ilgilenen bir markaysanız, onlarla gerçek bir bağlantı kurmanız gerekir. Bunun için de Z kuşağının dilinden anlayacak bir çalışan/çalışanlarınız olsun.

6. Sosyal sorumluluk yoluyla Z Kuşağının odak noktası olun

Herhangi bir tüketiciyi dahil etmenin en iyi yolu, doğrudan ilgi alanlarıyla konuşmaktır ve Z kuşağı için bu genellikle sosyal sorumluluk yoluyla olmaktadır. Bu nesil inançlarından güç alıyor ve markalarla etkileşim biçimleri de dahil onlar için savaşmaktan korkmuyor. Yakın tarihli bir ankete göre, Z Kuşağı tüketicilerinin yüzde 63’ü sosyal bir amaca katkıda bulunan bir şirketten satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Toplumsal olarak bilinçli tüketiciler olarak değerleriyle uyumlu özgün marka misyonlarıyla Z kuşağının dikkatini çekin.

7. Özgünlüğü bir öncelik haline getirin.

Z kuşağı, marka özgünlüğünü çok ciddiye alıyor ve markaların kişiselleştirilmiş içerik aracılığıyla onlarla doğrudan konuştuğunu hissetmek istiyor. Markaların Z kuşağı dilini konuşabildiği, ihtiyaçlarını anlayabildiği ve değerleriyle uyumlu olabileceği samimi etkileşim bekliyorlar. Marka mesajınızı kişiselleştirmek, temel değerlerinizi etkili bir şekilde iletmek ve müşteri ilişkileri kurmak için dijital pazarlama stratejinize odaklanın.

8. Olumlu deneyimlere odaklanın. 

Z kuşağı nesli, cep telefonlarını kullanarak çok zaman harcıyor, ancak alışveriş söz konusu olduğunda, gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazayı ziyaret etmeyi tercih ediyor. Z Kuşağı için mağazada alışveriş, satın aldıkları ürünlerin iyi bir değere sahip olmasını sağlar.

Bu nedenle, Z Kuşağı alışveriş yapanların fiziksel konumunuzu ziyaret etmeye motive olması için işletmenizin çevrimiçi deneyimini optimize etmek önemlidir. Tüketici güvenini oluşturmak ve izleyicilerinizi mağazanızı ziyaret etmeye teşvik etmek için çeşitli deneyimlerden yararlanabilirsiniz.

İşte Z kuşağını mağazanıza dönüşümünü teşvik edebilecek iki öneri: 

Nasıl başlanır:

  • Mağaza içi aktiviteleri ücretsiz olarak sunun.
  • Mağazanızı ziyaret etmeden önce Z kuşağı ile güven oluşturmanız gerekecek. Sosyal medya kanallarınız çevrimiçi iletişimlerinizdir. Sosyal medyadaki doğrudan mesajlara ve yorumlara hızlı bir şekilde yanıt vermek ve e-postaları hızla yanıtlamak, Z Kuşağı müşterilerinizin güvenini kazanmanın kesin yollarıdır. Tüketiciler sizinle çevrimiçi ortamda iletişim kurarken olumlu bir deneyim yaşarlarsa, fiziksel alanınızı ziyaret etme olasılıkları daha yüksek olacaktır. 

9. Kampanyalarınızı kısa tutun. Ürün değil, deneyim satın!

Z kuşağı nesli, sert satışlarla ilgilenmiyor. İnternet ile büyüdükleri için, bariz pazarlama kampanyalarına karşı bağışıklar. Ürününüzün neden bu kadar harika olduğunu duymak istemiyorlar; kendilerine nasıl fayda sağlayacağını bilmek istiyorlar. Satın alacağı ürün onlara hangi deneyimi sunacak bununla ilgileniyorlar. Bu sebeple, web sitesindeki bir ürünü almaya karar verirken ilk önce ürüne ait Yorumları okuyorlar.

Bu makalede bahsedilen Z Kuşağı pazarlama stratejileriyle dijital stratejinizi yenilemeye hazır mısınız?
ORSA Medya etkileşimi artıran ve marka bağlılığı oluşturan dijital pazarlama kampanyaları başlatmanıza yardımcı olmak için burada. Hemen bize ulaşın.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.