diş hekimi kliniği sosyal medya

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Diş kliniğinizin internet ortamındaki görünürlüğünü büyütmeye mi çalışıyorsunuz? Bu SEO ipuçları tam olarak nedir? Diş hekimleri (Klinikleri) için yararlı yerel SEO ipuçları arıyorsanız, aşağıdakileri okumaya devam edin.

1. Anahtar Kelime Araştırmanızla Başlayın

Diğer SEO stratejilerinde olduğu gibi, diş hekimleri için yerel SEO anahtar kelimelerle başlar. Bu nedenle, diş hekimi yerel SEO için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

Diş kliniğinizin sunduğu hizmetleri listeleyerek başlayın. Diş temizliği, implant ve dolgu gibi sunduğunuz temel hizmetleri bir yere not edin. Ve Google Ads sayfanıza gidin ve Anahtar Kelime Planlayıcı Aracına hizmetlerinizi girin. Burada, Google’da diş hekimliği hizmetlerini ararken en çok kullanılan anahtar kelimeleri bulabileceksiniz.

anahtar kelime araştırması

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Ekranı

Ayrıca, doğru anahtar kelimeleri seçerken uzun kuyruklu olanları tercih edin. Bunlar, daha kısa anahtar kelimelerden daha spesifik olan anahtar kelimelerdir. Bu nedenle, daha az rekabetçidirler.

Örneğin, “diş hekimi” anahtar kelimesine karar vermek yerine, “Beşevler acil diş kliniği” gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyi tercih edin.

2. “Google My Business” (Google Benim İşletmem) Sayfanızı Geliştirin

Yerel SEO’nuzu güçlendirmenin bir başka önemli yolu da Google My Business sayfanızı geliştirmektir. Bu, kullanıcıların Google’daki “Harita Korum Bilgileri” sonuçlarına her eriştiklerinde gördükleri sayfadır.

Google Benim İşletmem sayfanızı en üst düzeye çıkarmak için, sayfaya koyduğunuz bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Yanlış bir ayrıntı, hastanızın rakibinize yönlendirmek anlamına gelebilir.

Ayrıca, en alakalı kategorileri kullandığınızdan emin olmanız gerekir. İşletme tanımınıza gelince, açık bir şekilde yazdığınızdan emin olun. Web sitenizdeki işletme adı, adresi, telefon numarası vs ile ilgili bilgilerin Google Benim İşletmem’deki bilgilerle örtüştüğünü kontrol edin.

Ek olarak, Google Benim İşletmem sayfanıza iç ve dış mekan fotoğrafları ekleyin. Diş kliniğinizin resimleri hastalara ne nasıl bir mekana gidecekleri konusunda bir fikir verecektir. Ayrıca resimler kliniğinizin güvenilirliğinize büyük katkı sunacaktır.

3. Google Benim İşletmem’deki Yorum Sayısı ve Puan Derecesi

Arama sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilecek bir başka etkili faktör de kliniğiniz hakkında hastalarınızın yorumlarıdır. Bu nedenle, olabildiğince çok yorum (en iyisi 5 yıldızlı bir inceleme😊) almanız gerekir.

Bunu yapmak için mutlu hastalarınızı hızlı bir çevrimiçi yorum bırakmaya teşvik edin. Müşteri yorumlarınız, topluluğunuzdaki insanların size ne kadar güvendiğini yansıtır. Buna karşılık, kliniğinizin yerel haritalarda daha üst sıralarda yer almasına da yardımcı olacaktır.

Ayrıca yorumlarınız için kısa bir bağlantı sağlayın. Ve müşterizin WhatsApp’ına bu kısa URL’yi gönderin. Bu, müşterilerin yorumlarını göndermelerini kolaylaştıracaktır. Ve herhangi bir olumsuz geri bildirim alırsanız, bunları hemen ele alın ve olumsuz bildirimi problemi çözerek veya anlatarak hastanız tarafından olumlu bildirime çevrilmesini sağlayın.

Google Benim İşletmem Yorumlar

Google Benim İşletmem Yorumlar Alanı Kısa URL

4. Yelp Girişleri (Profil Tanıtım Siteleri) Önemlidir

Google Benim İşletmem sayfasının yanı sıra, diş muayenehaneniz için bir Yelp profili oluşturmanız da gerekir. Örneğin, doktorunuz için Doktor Takvimi web sitesinde bir profil oluşturabilirsiniz.

Doktor listesi

Yelp Dizin Örneği

Profil tanıtım siteleri, yerel incelemeler için popüler bir çevrimiçi dizindir. İnsanlar çeşitli hizmetleri aramak için bu tür web sitelerini ziyaret ediyor.

Bu tür profil sayfalarla, bölgenizde diş hizmetleri arayan hastalar sizinle ilgili bilgilere ulaşabilir. Ayrıca, hizmetleriniz hakkında yorum ve geri bildirim bırakabilirler.

Tüketicilerin yaklaşık % 85’i  yerel işletmeleri bulmak için artık internetten arama yapıyor. Bu sayı büyük olasılıkla bu yıllarda pandemi nedeniyle artacak.

Hastalar kliniğinizi veya doktorunuzu Yelp’de bulamazsa, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

5. Backlink Satın Almayın

Site dışı SEO çabalarınız söz konusu olduğunda, geri bağlantılar çok önemlidir. Ancak, bu geri bağlantıları satın alarak Google’ı alt etmeye çalışmamalısınız. Bunu yapmak yalnızca SEO çabalarınıza zarar verir.

Google ve algoritmaları, bağlantılarınızın organik mi yoksa satın alınmış mı olduğunu belirleyecek kadar akıllıdır. Genel olarak geri bağlantı satın aldığınızda, bu bağlantılar Google’ın güvenmediği sitelerden gelir. Bu tür sitelerden gelen geri bağlantılar, Google bazında kaliteli geri bağlantı olarak sayılmazlar. Dahası, Google bu geri bağlantıları satın aldığınız için sitenizi cezalandırabilir de.

Bunun yerine, yüksek kaliteli içerik oluşturarak organik bağlantılar oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu içerikler, hastalarınızın büyük olasılıkla okuyacağı ve bilgi edineceği içerik türleri olmalıdır. İçeriğiniz hastalarınızın işine yaradığında, içeriğinizi sevdiklerinde zaten doğal olarak paylaşım zaten yapacaklardır. Bu da yazınız için doğal kaliteli bir bağlantı anlamına gelmektedir.

Bunu unutmayın! En kaliteli backlink doğal yollardan gelen bağlantılardır.

6. Teknik SEO Analizi Yapın

SEO’nuzun teknik yönünü analiz ederek arama sıralamasında daha üst sıralarda yer almanın bir başka sırrı. Bu, web sitenizin gezinme kolaylığını gözden geçirmek anlamına gelir.

Web sitenizi nasıl düzenlediniz?

Siteye ulaşan ziyaretçileriniz değerli bilgilerinize kolayca ulaşabiliyorlar mı? Örneğin adres ve telefon bilgilerinize anında ulaşabiliyorlar mı?

Hizmetlerinizi içeren bilgilerinizi nereye yerleştirdiniz? Web açılış sayfanızda ziyaretçilerinizin kolay ulaşabileceği yerde değilse, ziyaretçileriniz onu bulmakta zorlanabilir.

7. Okunabilirlik Önemlidir

Estetik açıdan çekici görünen gösterişli bir web sitesi oluşturmanız yeterli değildir. Ayrıca tüm metinlerin web sitenizde okunabilir olduğundan da emin olmanız gerekir. Bu nedenle, metinleriniz için doğru yazı tipini ve boyutu kullandığınızdan emin olun. Ve dişçilik mesleğiyle uğraştığınız için, bilimsel konularla ilgili yazılar yazmalısınız. Bununla birlikte, mesleğinizle ilgili teknik dil jargonunu fazla abartmamaya dikkat edin. Bunun yerine, sıradan insanların terimleriyle açıklayan makaleler (yazılar) yazmaya çalışın.

Özellikle ağrı kesici arıyorlarsa ve bunun yerine teknik bir kelime kullanırsanız hastalarınızın kafasını karıştırmak istemezsiniz değil mi?

8. Kaliteli Dental Forumlarına Katılın

Sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacak başka bir teknik ise sektörünüzle ilgili dizinlere dahil olmaktır.

Ama bunu nasıl yaparsınız? Kaliteli saygın dental forumlara katılarak başlayabilirsiniz.

Çeşitli dental forumlara kaydolun ve aktif bir üye olun. Hastalarınızın sorduğu sorulara mutlaka cevap yazın. Onlara değerli yorumlar yazarak varlığınızı hissettirmeye başlayın.

Ayrıca, sitenizin URL’sini yaptığınız yorumların altına da ekleyebilirsiniz. Bu, forumda size ulaşan hastalarınızın bağlantıyı tıkladığında site trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

9. İlgi Çekici Başlıklar Oluşturun

Makaleleriniz için kullandığınız başlıkları dikkatle seçin. (Başlıklarınız maksimum boşluklar dahil 60 karakter olmalı). Önem arz eden anahtar kelimeleriniz başlık içerisinde yer almalı ve olabildiğince önce kullanılmalıdır.

Başlangıç ​​olarak, soruları, sayıları ve hatta üstünlük belirten sıfatları dahil edebilirsiniz. Bu tür başlıklar, kullanıcıların dikkatini daha hızlı çekme eğilimindedir.

10. Çarpıcı Meta Açıklamaları Oluşturun

Başlıklarınızda olduğu gibi, meta açıklamalarınızın da ilgi çekici olmasını sağlayın. Bir meta açıklama, belirli bir sayfanın neyle ilgili olduğunun kısa bir açıklamasıdır.

Bu aynı zamanda, ziyaretçilerin Google’da gezinirken başlığın altında gördükleri açıklamadır. Ancak Google tarafından belirlenen 160 karakterlik sınıra meta açıklamanızı sığdırdığınızdan emin olun.

11. Sosyal Medyada Var Olun

Sosyal medya varlığı, Google arama sıralamanızı teknik olarak etkilemese de, sıralamanızı farklı şekillerde artırabilir. Kullanıcılar sizi çeşitli sosyal medya platformlarında aktif olarak gördüklerinde, sunduğunuz şeyle muhtemelen ilgileneceklerdir. Bu, marka bilinirliğinizi anında artırır.

Kliniğiniz için fayda sağlayacak çok iyi bir öneri!. Örneğin hastalarınızla kliniğinizde güzel fotoğraflar çekilin. Ve çektiğiniz fotoğrafı hastanızın telefonuna gönderin ve hastanızdan bu fotoğrafı STORY’sinde paylaşmasını ve paylaşırken de kliniğinizi (doktorunuzu)  etiketlemesini rica edin. Bu ne işe yarayacak? Bu tür story paylaşımı ile hastanızın tüm arkadaş çevresine de kliniğinizin tanıtımını yapmış olacaksınız. 😊

12. Bir YouTube Kanalı Açın

Facebook’un yanı sıra, diş hekimliği muayenehaneniz için bir YouTube kanalı oluşturmayı düşünün. Youtube platformunu, kitleleri diş hijyeni konusunda eğitmek veya gelecekteki diş hekimlerine ilham vermek için diş hekimliğindeki farklı kariyerleri tartışmak için kullanabilirsiniz.

Peki YouTube’nin SEO’ya olumlu yönde etkisi nedir?

YouTube’un ana şirketi de Google’dır.Bu, platformun bazı SEO avantajlarından yararlanmak anlamına gelir. Ancak, anahtar kelimelerinizin videolarınızın etiketlerinde ve açıklamalarında göründüğünden emin olun. Ayrıca, videolarınızda web sitenize bağlantılar eklemeyi de unutmayın.

13. NAP’ınızı Standart Haline Getirin

Kliniğinizin ad (unvan), adres ve telefon numarası (NAP) listelerinizi standart hale getirmeniz gerekir.

Bu üç temel öğenin tüm sosyal medya ve çevrimiçi hesaplarınızda aynı görünmesini istiyorsanız NAP listelerinizi mutlaka kontrol edin. Bazı yanlış bilgiler tespit ederseniz, bunları hemen güncelleyin.

Bu SEO arama sıralamanıza zarar vermesini önleyecektir.

14. Dahili Bağlantıları Kullanın

Geri bağlantıları kullanmanın yanı sıra, yerel SEO’nuzu artırmak için dahili bağlantıları da kullanmalısınız.

Dahili bağlantılar, blog yazılarınıza veya kullanıcıların web sitenizde bulabilecekleri hizmet sayfalarına giden bağlantılardır.

Makalelerinize dahili bağlantılar eklerken, anahtar kelimeler açısından zengin bağlantı metinleri kullandığınızdan emin olun.

Bunu yapmak, sağlam bir site mimarisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca Google’ın web sitenizi daha hızlı indekslemesine yardımcı olacaktır.

15. Web Sitenizin Hızını Artırın

Kissmetrics‘e göre ziyaretçilerin %40’ı sitenin açılması 3 saniyeyi geçtiğinde siteyi terk ettiğini ifade etmektedir. Sitenizin hızını artırmak için her türlü çabayı gösterin.

Anketler, internet kullanıcılarının %70’inin site hızının satın alma kararlarını etkilediğini söylediğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, web sitenizin gecikme süresini azaltmaya çalışın.

Web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde, ziyaretçileriniz tarayıcıda “Geri” düğmesine basacak ve başka bir diş kliniği arayacaktır.

Web siteniz açık kaynak kodlu sistemler ile yapılıyorsa örneğin WordPress gibi, seçtiğiniz temanın açılış hızı önemlidir. Tema satın alırken mutlaka hız testi yapmanızı ve satın alacağınız temanın açıklamalarını iyi incelemenizi öneririz. Ayrıca web siteniz ne kadar hızlıysa, Google’da üst sıralarda yer alma şansınız o kadar artacaktır.

16. Kırık (Çalışmayan) Bağlantıları Ara Ara Kontrol Edin

Kırık linklerinizi (404 hatası) kontrol edin ve düzeltme yoluna gidin. Eğer kırık linklerinizi kontrol etmez iseniz olası bir hastanızı hayal kırıklığına uğratabilirsiniz. Bu nedenle, bağlantılarınızı izlemeniz ve hepsinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Kırık bir bağlantı görür görmez, onu web sitenizde çalışan bir bağlantıyla değiştirin.

Alternatif olarak, kırık olan yani çalışmayan linkiniz trafik almıyorsa bağlantıyı tamamen de Google dizininden kaldırabilirsiniz.

17. Yeni İçeriği Düzenli Olarak Yayınlayın

Web sitenizde bir blog bölümünüz varsa, düzenli olarak yeni içerik yayınlayın. Bu, Google’ın algoritmalarında çok önemli bir rol oynayan unsurlardan biridir.

Düzenli olarak yeni içerik yayınladığınızdan emin olmak için kendinize bir blog programı oluşturun.

Siteniz için yeni makalelerinizi (yazılarınızı) örneğin haftalık olarak düzenli şekilde yayınlayın.

18. Çevrimiçi Dizinlerde Yer Alın

Son olarak, diş kliniğinizi çeşitli çevrimiçi rehberlerde listelemeye çalışın. Ancak Google’ın gözünde şüpheli duruma düşmemek için bunu yavaş yavaş yapın. Tabi her listeye eklemenizi önermiyoruz. Kaliteli dizinlerde (rehberlerde) listelenmeyi tercih edin.

Tüm büyük arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olacak SEO danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Bizimle iletişime geçin ve SEO stratejinizi planlayalım. Bunun için bugün hemen burayı tıklayın.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== | ORSA Medya®

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.