SEO nedir?

ORSA Medya Yazar

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Selam! Buraya nasıl geldin? Arama motoru optimizasyonunun (SEO) ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyor olmalısın. Bu sayfaya gelmek için Google, Yandex, Bing, Yahoo veya başka bir yöntem kullanmış olsanız da, burada olduğunuza sevindik.

Bu sayfaya kesinlikle tesadüfen rastlamadınız!

Kullandığınız arama motoru, bu sayfayı rastgele seçmedi ve sizi buraya, arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını yanıtlamak için göndermedi. Aslında SEO; dizine eklediği 22 milyondan fazla sayfadan sorunuzu en iyi şekilde cevaplayacak çok karmaşık bir algoritma kullandı.

Arama motorları, size sürekli olarak arama sorguları için yüksek kaliteli, alakalı sonuçlar sunarlar ve güveninizi kazanırlar. SEO’nun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin…

SEO Nedir? SEO Nasıl Çalışır?

Formalitelerle uğraşmayalım sorunuzu cevaplayalım.

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak için iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar iyi olursa potansiyel müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar. SEO’nun nasıl çalıştığını anladığınızda, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü (veya sıralamanızı ) artırmak için farklı taktikler kullanabilirsiniz .

SEO taktiklerini iki gruba ayırabiliriz;

Sayfa İçi SEO (ON-Page SEO)

Tüm sayfa içi SEO stratejileri web sitenizde gerçekleşir. Web sayfanızın her birinin ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoruna uyumlu içeriklerle donatılmasıdır.

Sayfa dışı SEO (OFF-Page SEO)

Tüm sayfa dışı SEO stratejileri web siteniz dışında gerçekleşir. Yani web sitemiz dışında web sitemiz için yaptığımız çalışmalardır. Örneğin, sosyal medya paylaşımları yapmak, başka sitelerde sitenizden bahsedilmesi vs. gibi.

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenizi kullanıcılar ve arama motorları için daha kolay ve güvenilir kılmayı amaçlamaktadır.

Örneğin, iki web siteniz olduğunu varsayalım: A Web Sitesi ve B Web Sitesi.

A Web Sitesi mobil duyarlı değil, bu da tablet veya akıllı telefon kullanan kullanıcıların sitede gezinmek ve kullanmakta zorlanacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, B Web Sitesi mobil duyarlıdır, bu da tablet, akıllı telefon ve masaüstü kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Arama motorları için hangi web sitesinin daha kolay olduğuna karar vermek kolaydır: A Web Sitesi.

Elbette arama motorlarının çalışma şekli bundan biraz daha karmaşıktır. Günümüzde arama motorları, arama sonuçlarını oluşturmak için 200’den fazla farklı faktör kullanıyor. Bu da arama sonuçlarındaki yerleşiminizi birçok farklı unsurun etkilediği anlamına geliyor.

Arama motorları SEO’yu neden önemsiyor?

Bu teknikleri kullanmanız neden bir arama motorunun umurunda ki? Sonuçta onlara ödeme yapmıyorsunuz? Doğru, onlara ödeme yapmıyorsunuz… ama başkası ödüyor! Yani reklamları kullanarak. Yani bu sorunun cevabı, paralarını reklamlardan kazandıkları için arama motorları SEO’yu önemsiyor.

Bir arama sorgusu girdikten sonra yönlendirildiğiniz sayfaya arama motoru sonuç sayfası (diğer adıyla SERP) denir . SERP size “organik sonuçlar” ve “tıklama başına ödeme reklamları” (veya PPC) olarak adlandırılan şeyleri sunar. Organik sonuçlara para ödenmezken (SEO),  PPC reklamlarına para ödenir.

Organik sonuçlarda yer alması için Google’a veya herhangi bir arama motoruna ödeme yapamazsınız.

Arama motorları size ne kadar iyi sonuçlar verirse, sizin ve başkalarının o arama motorunu tekrar kullanma olasılığı o kadar artar. Arama motorunu ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar çok reklam gösterebilir ve o kadar çok para kazanabilirler.

İnternet gerçekten dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdi. Genellikle aradığımız hemen hemen tüm bilgilerden birkaç tıklamadan daha uzak değiliz. İnsanlar bilgi, hizmet, ürün vb. ararken çevrimiçi olurlar.

“Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığına gerçekten bakmalıyım” diye düşündüğünüz anı hatırlamaya çalışın.

Tam olarak ne yapmanız gerektiğini biliyordunuz: İnternete girdiniz ve “SEO nasıl çalışır” diye arama yaptınız.

Sonra ne yaptın? İlk birkaç sonuçtan birine tıklanmaya başladınız. Beklentilerinizi karşılayan bir site bulamadıysanız, muhtemelen geri düğmesini tıkladınız ve aradığınızı bulana kadar sayfayı aşağıya doğru kaydırdınız. Ve başka web sitelerine tıklamaya başladınız değil mi?

Siteniz SEO’ya uygun şekilde optimize edilmemişse, markanızı internette arayan kişiler arama sayfası sonuçlarında göremeyeceklerdir. Bu, markanızın varlığından başkalarının haberi olmaması anlamına gelmektedir. Peki sizi internet ortamında arayanlar bulamıyorsa web sitenizin o halde ne önemi var? SEO markanızın internet ortamında görünürlüğünü – bilinirliğini artırır.

SEO olmadan internet ortamında liderlik yapamazsınız!

SEO yapmıyorsanız, SEO yapan rakipleriniz için işi gerçekten kolaylaştırıyorsunuz. Muhtemelen, rakibinin önüne geçmediğin için seni çok seviyorlar.

SEO’nun nasıl çalıştığına dair teknik bir açıklama

Artık arama motorlarını neden önemsemeniz gerektiğini biliyorsunuz, SEO’nun nasıl çalıştığı hakkında artık biraz daha ayrıntılı olarak konuşabiliriz.

Arama motorlarında örümcekler bulunur – ürpertici türden değil 😊, otomatik robot türünden.

Bu örümcekler, web siteniz ve sitenizi oluşturan sayfalar hakkında her türlü bilgiyi toplar. Bu, arama yapan kişiye sitenizde ne zaman bir sayfa sunacaklarını kolayca belirlemelerine olanak tanır. Sayfa hızı, başlık etiketleri, sosyal sinyaller, dahili bağlantı, geri bağlantılar vb. gibi şeyleri toplarlar .

Sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini ve dolayısıyla ne kadar iyi sıralandığını belirleyen hem sayfa içi hem de sayfa dışı 200’den fazla sıralama faktörleri vardır.

Buna başlık etiketleri, içerik, site hızı, sayfa URL’leri, resim alt etiketleri, dahili bağlantılar ve daha fazlası dahildir. Bu arada, sayfa dışı faktörler neredeyse tamamen diğer sitelerden sitenize verilen bağlantılara dayanmaktadır.

SEO’nun nasıl çalıştığını az çok şimdi biliyorsunuz, şimdi sıra sizde. Sizin için çalışmasını sağlayın!

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, hiçbir şekilde aşılmaz bir görev değildir. Teknik olarak biraz daha az eğilimliysen, bunu zorlayıcı bulabilirsin, ancak yardım için her zaman bir web strateji uzmanına ulaşabilirsin.

Google SEO

Google SEO

SEO işletmeler için neden önemlidir?

– SEO, satışları artırır

Tüm sektörlerdeki şirketler satış yapmak için SEO’dan yararlanabilir. Bunun nedeni, tüketicilerin yüzde 80’inin (ve işletmeler arası müşterilerin yüzde 71’inin ) internet ortamında çevrimiçi ürün aramaktadır.

Ancak konu arama olduğunda, kullanıcıların yüzde 75’i arama sonuçlarının ilk sayfasına bağlı kaldığı yapılan araştırmalar gereği görülmektedir. Şirketiniz SEO’ya yatırım yapmıyorsa, web siteniz muhtemelen arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesinde görünür. Bu da pazarınızın önemli bir kısmının işletmenizin varlığından haberdar olmadığı anlamına gelmesi demektir.

– SEO, potansiyel müşteri listenizi iyileştirir

Yüksek kaliteli potansiyel müşteriler kazanmak istiyorsanız ve SEO, işletmenizin bu hedefe ulaşmasına yardımcı olabilir.

SEO içeren dijital pazarlama, hedef kitleniz söz konusu olduğunda şirketinize onlarca veri noktası sağlar.

– SEO, marka bilinirliğini artırır

Başarılı bir pazarlama stratejisi, marka bilinci oluşturmayı içerir. Marka bilinirliğiniz işletmenizin gelecekteki müşterilerle ilişki kurmasına ve mevcut müşterilerin sadakatini artırmasına yardımcı olabilir.

Şirketiniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmeye devam ettikçe, alışveriş yapanlar için güvenilir bir referans noktası haline gelirsiniz.

– SEO, gerçek şirket büyümesi sağlar

SEO, şirketiniz için gerçek ve somut bir büyüme yaratır. Gelirinizi artırmanıza yardımcı olur, bu da işletmenizin yeni bir alana genişlemesini mümkün kılar.

Günümüzün teknoloji odaklı dünyasında, insanlar ihtiyaç duyduklarını bulmak için İnternet’e güveniyor. Soru sormak, cevaplar bulmak ve istedikleri ürün ve hizmetleri keşfetmek için en sevdikleri arama motoruna giderler. Şirketiniz aramalarda görünmüyorsa, modern tüketici için var olmazsınız.

Bu nedenle SEO, günümüzde işletmeler için kritik önem taşımaktadır.

Birçok kişi ve işletme SEO ile SEM’i karıştırmaktadır. En çok bu soruyu sormakta ve merak etmektedirler. Buyrun aşağıda SEO ile SEM arasında ne gibi fark var inceleyelim.

SEO ve SEM karşılaştırması: SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

  • SEO (organik arama stratejisi)
  • SEM (ücretli arama stratejisi)
SEO ve reklam arasındaki fark

SEO ve SEM arasındaki fark

SEO, arama motorlarından ücretsiz trafik almak amacıyla web sitenizi optimize etme sürecidir. SEO’dan gelen trafik, organik trafik olarak da adlandırılır. SEO arama sonucunda görünürlük için ücret ödemezsiniz.

SEO önemlidir çünkü arama motoru trafiğinin çoğu organik sonuçların en üstüne gider. Bu nedenle, arama motorlarından para ödemeden trafik almak istiyorsanız, web sitenizin ilk 5 konumdan birinde görünmesi gerekir.

Ücretli arama reklamcılığı (SEM) yoluyla, esasen arama motoru sonuçlarında reklam alanı satın alırsınız. Dolayısıyla, SEO aracılığıyla organik olarak en üst konumlardan birinde ücretsiz olarak yer alırsınız.

İşletmeniz için SEO hizmeti almaya hazır mısınız?

ORSA Medya, müşteri web sitelerini arama motorları için daha çekici hale getirme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir SEO ajansıdır . İster SEO’da yeni olun, ister optimizasyonunuzu bir sonraki seviyeye taşımak isteyin, size yardım etmeye istekliyiz!

Şirketinizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfetmek için bugün SEO hizmetlerimize göz atın!

Web sitenizi özel bir SEO planı ile nasıl optimize edebileceğimizi görüşmek için bugün ORSA Medya ile iletişime geçin.  İşletmeniz için SEO hizmeti talep etmek isterseniz buraya tıklayarak formu doldurun.

Yazıyı okudunuz mu? Okuduysanız bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Web sitenizin trafiğini nasıl artıracağımızı ve işletmenizi nasıl büyüteceğimizi tam olarak biliyoruz. Harika dijital pazarlama taktikleri ile harika sonuçlar alacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaşın!

Yorum Yap

Yazıyı okudunuz mu? Okuduysanız bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.